„Chytám 20 let, z toho 18 závodně. Táta s bráchou muškařili, tak jsem také začala. Nezvykle v 18 letech, kdy ostatní chodili na diskotéky, ale ty mě nebavily,“ vypráví Procházková. Na splávek prý nikdy nechytala. Začala s přívlačí, ale rychle přešla na mušku. Návnady, které napodobují hmyz jako skutečnou rybí potravu, si váže sama. To prý k muškaření neodmyslitelně patří.

Muškaření je fyzicky nejnáročnějším způsobem rybaření. Rybář musí neustále mávat šňůrou ve vzduchu, aby ji usušil a návnada plavala na hladině, až nahodí proti proudu, ve kterém se rybář brodí a musí ho ustát. Drobná rybářka se však chlapům zcela vyrovná. „Jenom jednou jsem se v tréninku vykoupala. Bylo to na Čertových kamenech pod Lipnem, což byl jeden ze sektorů závodu,“ prozradila několikanásobná šampionka republiky.

Mistrovství Evropy v lovu ryb na umělou mušku se konalo 6. až 11. června v jižních Čechách. Pořadatelé sem přizvali kromě kvalifikovaných mužů i ženy, které na ME nemají vlastní kategorii. Ale pětičlenné družstvo českých rybářek dokázalo, že se mužům vyrovná. V celkovém pořadí týmů skončily Češky čtvrté a muži vyhráli.

Mezinárodní konkurence přitom byla obrovská. Přijelo 88 závodníků z 15 států. „Byly jsme s holkama skvělý tým. Šlapaly jsme na paty i třetím Španělům, ale chybělo nám trochu štěstí,“ vzpomíná mirošovská rybářka na spolubojovnice Terezu Rutovou z Prahy, Kateřinu Švagrovou z Českých Budějovic a Moravačky Elišku a Štěpánku Markových.

V pořadí jednotlivců Češi opět vynikli. Pavel Chyba se stal úřadujícím mistrem Evropy. Nejúspěšnější rybářka Markéta Procházková skončila na úžasném 10. místě. A ulovila největší rybu šampionátu.