VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Ryby v Holoubkovském hynou

Holoubkov - Obcí se táhne pach ryb, k tomu ještě zahnívajících. Hynou ve vypuštěném rybníku. Členům rybářského svazu, kteří se pustili do boje z osvobozováním šupináčů, či teď už častěji jejich odklízením, nikdo nezávidí.

21.5.2009 1
SDÍLEJ:

Břehy Holoubkovského rybníka jsou poseté těly mrtvých ryb.Foto: Ivo Novák

„Lidé samozřejmě spokojení nejsou, pořád slyším stížnosti, jak to smrdí. Ozývají se už i média, ale to problém nevyřeší,“ říká starosta Miroslav Vild. „Připomínky se scházejí ze všech stran,“ potvrdil i Petr Dimitrov, rybářský technik Západočeského územního svazu ČRS, Plzeň.

„Těla mrtvých ryb plavou po hladině, jsou jimi poseté i břehy,“ konstatoval vedle jiných za místní třeba Ivo Novák. „Kdo nese vinu za takovou katastrofu?“ ptá se. „Tenhle candát se červnového zahájení lovu dravců nemusí obávat,“ ukazoval posmutněle, „a nedočkají se ho, bohužel, ani stovky dalších.“ Dodal, že v Holoubkově byli krásní candáti a skoro všechny stíhá smutný osud. Podle něj ryby končí ve výkopu pod nánosem hlíny a kolik jich zahynulo a bylo zakopáno, už nikdo nezjistí.

Ryby z Holoubkovského rybníka se měly přemístit do Boreckého, před měsícem nově napuštěného. Určitě tam už rejdí sumec a také pár generačních kaprů. O tom nás informoval v souvislosti s kolaudováním Boreckého první radní Rokycan Jan Baloun. „Co ale ti další šupináči?“ ptá se Novák. „Rybáři, netěšte se, nebude co převážet, ani chytat,“ předpovídá chmurně.

„Klasicky rybník lovit nešlo, tak rybáři získali asi jen patnáct metráků ryb, ostatní popadaly do bahna,“ hájil snahu členů zájmové organizace starosta Vild. Plochu měl totiž v pronájmu Západočeský rybářský svaz. Ten pověřil rokycanskou organizaci, aby s pomocí místních výlov provedla.

Majitelem vodního díla je společnost Holoubkovský rybník. Převedl ho na ni Pavel Diviš. Ten ho získal od podnikatele Koloce, který zase rybník odkoupil od Jeronýma Colloredo Mansfelda. Tomu připadl po revoluci restitucí. Krátce předtím ho ale do majetku od podniku Státní rybářství, coby pro ně nevýnosný, převzala obec. Posloupnost držav objasnil starosta Vild. Informoval také, že Holoubkovský nebyl přes třicet let (naposledy asi 1973) vypouštěný a slovovaný.

O tom, že údržba rybníka byla dlouhodobě zanedbaná, je přesvědčený i Dimitrov. Hloubka sedimentů – bah– na – dosahuje kolem tří metrů. Z hlediska bezpečnosti se ale ještě horším jevil technický stav vodního díla. „Autorizovaná pražská firma, provádějící technicko – bezpečnostní dohled, shledala, že hráz, bezpečnostní přeliv i výpustné zařízení jsou v nevyhovujícím stavu a stanovila požadavek neprodlené opravy. Jinak, když se něco stane, ponese odpovědnost majitel. Ten se proto vloni obratem rozhodl rybník vypustit,“ objasňoval technik Dimitrov. Rybáři v souvislosti s tím dostali výpověď a bylo na nich postarat se o ryby.

„Jenže na přelomu listopadu a prosince uhodily mrazy a vypouštět už nešlo,“ vysvětloval předseda Rybářského svazu v Holoubkově Jaroslav Řezáč. Rybník se potom vody snažili postupně zbavovat od března. Vypouštěcí zařízení ale vzdorovalo. „Šlo to pomalu, i když jsme odtok čistili za pomoci hasičů pod tlakem. Majitel nakonec nechal bagrem vytrhnout mříže a stejně voda neopadala. Potápěč pak zjistil, že uvolněný beton ucpal výpust. Nakonec došlo na hydraulické nůžky, kterými se rozstřihal celý čap a voda se pouštěla čelní stěnou,“ popisoval Řezáč.

Stejně se jí ale prý z rybníka nechtělo, neměla žádný spád, sediment za dlouhé roky zanesl dno do roviny. „Když už jsme konečně měli lovit, těsně předtím, v noci na sedmnáctého dubna, přišla průtrž. Hladina stoupla o metr a museli jsme všechno posunout až na teď,“ objasňoval Řezáč. Vzhledem k faktu, že rybník už nemá spád k lovišti, pohybují se rybáři, ve snaze osvobodit uvízlé šupináče, místy i na loďkách tažených po bahně na lanech. Pokoušejí se také proplachováním v sedimentu vytvořit koryto a občasným zvedáním hladiny do něj nasměrovat část ryb. Kromě toho shrabávají i ty uhynulé.

„V dané situaci se asi víc dělat nedá a práce je to určitě nezáviděníhodná. Od úterka ji rybáři po své práci provozují každé odpoledne. Jak to ale dopadne v tomhle počasí…,“ konstatoval váhavě starosta Vild. „Troufl bych si odhadnout, že v neděli nebude v rybníce živé ryby,“ vyslovil přímo obavy Ivo Novák.

Problémem jejich úhynu se zabývala i policie. „U Holoubkova objevila asi 200 kilogramů mrtvých ryb, navezených z Holoubkovského rybníka. Hasiči v místě položili nornou stěnu. Místo i výtok začala monitorovat tamní organizace a provede také likvidaci uhynulých těl,“ sdělila mluvčí západočeských hasičů Alena Marešová.

Policejní mluvčí objasnila: „Případem se zabývali kolegové z rokycanského oddělení, protiprávní jednání ale nezjistili. Zbytková voda je jen nedostatečně okysličená.“

Autor: Božena Šopejstalová

21.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Naši prvňáci ze ZŠ ul. Míru, Rokycany

Mladší i starší přípravky hasičů bojovali ve hře Plamen 2017
21

FOTO: V Dobřívě se dařilo Mlečickým a dětem z Mirošova

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Rokycany utrpěly debakl s lídrem

Rokycansko – Fotbal v kraji (a v případě divizního dorostu Rokycan také v republikové soutěži) nepostrádal napětí.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení