„Traktory zůstaly stát pod dálničním přivaděčem, kde je umístěna značka, zakazující jejich vjezd. Nechceme situaci dále vyhrocovat,“ uvedl agronom Kladrubské společnosti Václav Spurný. Frekventovanou komunikaci zatarasily krátce po deváté hodině obří tatry s letáky za okny a malými nafukovacími krávami.

Někteří z účastníků mávali černými prapory a rozdávali viditelně nervózním řidičům tištěné informace s titulkem nechceme zabíjet naše krávy. „Na litru mléka proděláváme dvě koruny. Až tu nebude domácí konkurence, kterou stávající vývoj zničí, pak budou lidé platit mnohem víc,“ stojí v dokumentu. Místo loňských devíti platí letos odběratelé šest korun. Znamená to roční propad čtyři a půl miliardy.

Část spěchajících motoristů se snažila stojící překážky objet, jenže marně. „Proč si nás berou jako rukojmí? Já jedu ze Zlína na důležitou poradu do Plzně a teď tady stojím už čtyřicet minut,“ rozčiloval se statný padesátník. Desítky lidí uposlechly ve směru od Prahy rad policistů a místo klesání do Ejpovic pokračovaly směrem k Olympii. Horší to bylo v opačném směru od Plzně. Had dopravních prostředků nebral konce a kdo nemohl využít odbočku na Letkov či Chrást, ocitl se v úzkých.

Před desátou hodinou se kolona aut pohnula. Ovšem jen na pár minut, protože zemědělci se od sjezdu na Kyšice okamžitě vraceli.

Předpokládá se, že pondělní akce oslovila přes devatenáct set protestujících. Pokud by podle vyjádření představitelů Agrární komory nesplnila účel, jsou prý demonstranti připraveni zaplavit velká města.