Volné pokračování projektu Zemědělství žije se odehrávalo přímo v kladrubském areálu. Nepřehlédnutelné jsou tu kopule bioplynové stanice. „Zprovozněna byla před deseti lety a přes výměníkovou stanici zajišťuje vytápění obce. Což je při nynější energetické situace obrovská pomoc,“ zdůraznil za firmu Luděk Razím.

Cílem pátečních ukázek bylo představení dynamicky se rozvíjejícího oboru s nejmodernějšími technologiemi a stroji. „Můžeme se pochlubit moderními produkčními stájemi, obměnou vozového parku s nedávno pořízeným postřikovače nebo řezačkami,“ uvedl tajemník územní organizace Zemědělského svazu pro Rokycansko a Plzeň – sever Josef Sekyrka. Především chlapci, ale s nimi i pár děvčat ze středních škol v Rokycanech, Kralovicích či středočeském Novém Strašecí si prohlédli ustájený skot a techniku pro pěstování obilovin, řepky ozimé a výrobu krmiv.

První jednání nového zastupitelstva mělo hladký průběh
Zbiroh má jasno. Zastupitelé zvolili nového starostu, je jím Josef Štícha

Živočišná část je zaměřena na chov skotu s tržní produkcí mléka. „Máme tu 850 dojnic helfštýnského plemene. S dojením třikrát za den a průměrnou produkcí 38 litrů,“ sdělil hlavní agronom Bronislav Polcar. Hostům, kteří si museli vzít při exkurzi kravínem návleky, ukázal automatického robota, přepravujícího krmení i automatickou shrnovací lopatu. .Rovněž ventilace na čidlo nepotřebuje zásah člověka. O kus dál už se rýsuje nová stáj, což bude v blízké budoucnosti porodna pro 220 kusů skotu.