Rekonstrukce vodního hamru na okraji Dobříva přináší stále nové objevy a poznatky o historickém stavu národní technické památky.

„Za nejvýznamnější považuji, že byla potvrzena existence dvou vysokých pecí ve štítu objektu. Mohu se jen domnívat, že když první dosloužila, vyrostla o kousek dál jiná,“ uvedl včera správce areálu Petr Koldušek. Do areálu jezdil deset let jako dobrovolník a nyní se stal oficiálně zaměstnancem Západočeského muzea, které se o hamr stará. Každý takový nález znamená, že se do skrytého boje pouští památkáři se stavebními úřady. „Instituce mají na vyjádření šedesát dní, což pochopitelně opravy prodlužuje. Jedna strana třeba požaduje ochranné zábradlí, oponenti ho ale odmítají,“ usmíval se Koldušek. Přiblížil i objev čtyřicet metrů dlouhé podzemní chodby. Vede prakticky pod celým hamrem až k náhonu a v dobrém slova smyslu se tu vyřádili jeskyňáři. Vytahali tisíce kbelíků písku i naplavenin.

Novinek je ovšem podstatně více. Kola unikátního zařízení se zastavila roku 2017 kvůli vybudování sociálního zařízení, přípojce kanalizace, novému přenosu elektrické energie a především s ohledem na rekonstrukci stroje i pohonu, které fungují od počátku 18. století. K nejstaršímu funkčnímu dílu svého druhu ve střední Evropě přibude i čtvrté kolo. Zajišťuje ho Zdeněk Vaindl z Mirošova. Do jara by mělo být vše hotovo. Hamernický den má totiž jasný termín: 16. 5. 2020.