Areál na okraji Rokycan však nezůstane přes zimu opuštěný. „Naše aktivity bych rozdělila na snahy o vylepšení zázemí pro návštěvníky i nápaditější expozice,“ sděluje za nadšence z muzea Radka Vávrová.

Už během letošních akcí tak mohli všímaví diváci zaregistrovat zvýšený stavební ruch. Přitažlivější podobu má získat expozice o Československé lidové armádě.

V muzeu se také pracuje na údržbě a zazimování techniky. Chlapi, kteří to mají na starost, se navíc vrhli i do další kratochvíle – dali dohromady také hasičský tým. Na soutěži v Kamenném Újezdu vzbudil pozornost výkony i speciální ústrojí.

Letošní rok byl pro osazenstvo muzea nakonec hektický. „Květnové oslavy osvobození jsme museli kvůli restrikcím posunout. Ale pak už se projekty obešly bez komplikací a končili jsme velkoryse. Připomenutím vyspělé prvorepublikové armády,“ ohlíží se Vávrová. Možnost prohlédnout si dobové tábory, historickou techniku a výstavu zbraní využily stovky návštěvníků.

Pozornost byla soustředěna na multimediální výstavu o československé armádě po roce 1918. Odborníci ocenili prezentaci předválečné kolové techniky. nechyběly unikátní stroje Praga Alfa, Tatra 87, Škoda 903 Superb 1938 nebo Mercedes 170. Líbila se rovněž přednáška o prvorepublikovém opevnění.

Ani ti nejmenší se nenudili. Nejprve je zaměstnala interaktivní soutěž Den legionáře. Kdo úspěšně vyluštil tajenku po absolvování všech úkolů, zjistil heslo, které umožnilo získat prvorepublikové peníze. V dalším průběhu akce je mohli věnovat do Sbírky na obranu republiky. Po shlédnutí defilé techniky opět kluky a děvčata čekal výcvik rekrutů pod vedením členů klubu vojenské historie Hraničářského praporu 6. sibiřských úderníků. Společně pak děti pochodovaly k opevnění na obranu hranic.

Program vyvrcholil hodinovou ukázkou Mobilizace 1938. Představila dobový život a konflikty na hranicích. Využita byla řada dobových rekvizit. Některé, jako třeba rakev pro pašování zbraní do republiky, byla vyrobena jako replika přímo pro prezentaci. S deseti stroji vystoupilo přes osmdesát členů klubů vojenské historie a tanečních souborů.

Už v sobotu 16. října se budou aktivisté muzea podílet na pietním aktu v Mokrouších.