VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fotografie řešil bez úspěchu úřad, škola i policie

Rokycany - Proti fotografiím, které například ohledně umělých potratů nebo týrání dětí nic neskrývají, se v okresním městě pohoršovalo velké množství lidí. Informovali jsme ostatně ve včerejším vydání. Téměř se dá říci, že více než získání popularity a přízně se organizátoři dočkali nepochopení.

16.1.2015 3
SDÍLEJ:

Výstava v okresním městě - ilustrační fotoFoto: Deník/Martin Spal

Nesouhlas s takovýmto způsobem prezentace vyústil dokonce v podání podnětu Městskému úřadu v Rokycanech, který však v aktuální situaci neměl k dispozici dostatečné páky.

„Akce byla řádně ohlášená jako shromáždění, které se bude konat na třech různých místech a ve třech po sobě jdoucích dnech. Na obsah prezentace, jež je používaná v rámci daného shromáždění, jsme obdrželi šest stížností, což je v současné době řešené v rámci přestupkového řízení," sdělil tajemník MěÚ v Rokycanech Slavomír Špicl.

Podle našich informací využili zástupci pořádající organizace pouze možnosti, kterou jim poskytl zákon. Městem totiž bylo vydané zmíněné povolení, které navíc umožňuje umístění informačních panelů. Je otázkou, zda bylo známo, jaké fotografie se na nich objeví. Snímky jsou navíc instalované na veřejných prostranstvích, odkud je nelze vykázat. Organizátoři tedy v podstatě nikomu nelhali a v ničem se neprovinili.

Včera dopoledne se zástupci organizace stopgenocide.cz přesunuli před budovu gymnázia a svoje snažení tak prakticky zacílili přímo na mladé lidi. „S prezentací nesouhlasím a jsem z toho doslova v šoku. Máme to přímo pod okny školy, okolo chodí děti z mateřinky. Snažila jsem se kontaktovat státní i městskou policii, ministerstvo školství a nejhorší fotografii jsem vyfotila a poslala hejtmanovi Plzeňského kraje. Zatím jsem nikde nepochodila," prozradila ředitelka gymnázia Drahomíra Rancová.

Naprosto jiné stanovisko přímo před budovou zastával Tomáš Vrbata, jeden z dobrovolníků, který o zaměření výstavy informoval kolemjdoucí slovem i propagačním letákem. „Pokud vím, pak na městský úřad dorazila desítka hlasů, která je proti. My jsme zatím nasbírali přes tři sta souhlasných podpisů. To podle mě o naší společnosti něco svědčí. Stejně jako to, že potraty jsou legální do šestého měsíce. Přitom předčasně narozené děti naopak v tomto věku zachraňujeme. A že jsme u gymnázia? Vždyť děvčata od patnácti let mohou jít na potrat legálně," doplnil. Vyjádřil také díky městu, které tuto výstavu umožnilo. „Pokud jde o blízkou mateřinku, o které, přiznávám, jsme nevěděli, pak nikdo z těch dětí fotografie neviděl. Uzavřeli jsme je, aby nebyly tolik na očích. Upozornili nás na to úředníci, za to jsme rádi," dodal Vrbata.

Studenti se k prezentaci před budovou zpravidla vyjadřovat nechtěli. I tak se jich to pochopitelně dotklo. „I když skončila přestávka, děti byly nalepené u oken a pozorovaly výstavu. Prakticky se k tomu stáčela celá hodina a ptaly se mě, co si o tom myslím. To se pak špatně učí," prozradila jedna z pedagožek Sylvie K.

Názor na věc samotnou i způsob prezentace si každý musí udělat sám. Podle ohlasů přímo na místě doslova platilo, že co člověk, to jiný názor. Ti, kterým se dění posledních tří dní v ulicích nelíbilo, mohou být klidnější alespoň z toho důvodu, že včerejšek byl posledním dnem výstavy v okresním městě.

Autor: Martin Spal, Jana Vaníková

16.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Bývalý policista Karel Suchý je nevinný

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení