Nesouhlas s takovýmto způsobem prezentace vyústil dokonce v podání podnětu Městskému úřadu v Rokycanech, který však v aktuální situaci neměl k dispozici dostatečné páky.

„Akce byla řádně ohlášená jako shromáždění, které se bude konat na třech různých místech a ve třech po sobě jdoucích dnech. Na obsah prezentace, jež je používaná v rámci daného shromáždění, jsme obdrželi šest stížností, což je v současné době řešené v rámci přestupkového řízení," sdělil tajemník MěÚ v Rokycanech Slavomír Špicl.

Podle našich informací využili zástupci pořádající organizace pouze možnosti, kterou jim poskytl zákon. Městem totiž bylo vydané zmíněné povolení, které navíc umožňuje umístění informačních panelů. Je otázkou, zda bylo známo, jaké fotografie se na nich objeví. Snímky jsou navíc instalované na veřejných prostranstvích, odkud je nelze vykázat. Organizátoři tedy v podstatě nikomu nelhali a v ničem se neprovinili.

Včera dopoledne se zástupci organizace stopgenocide.cz přesunuli před budovu gymnázia a svoje snažení tak prakticky zacílili přímo na mladé lidi. „S prezentací nesouhlasím a jsem z toho doslova v šoku. Máme to přímo pod okny školy, okolo chodí děti z mateřinky. Snažila jsem se kontaktovat státní i městskou policii, ministerstvo školství a nejhorší fotografii jsem vyfotila a poslala hejtmanovi Plzeňského kraje. Zatím jsem nikde nepochodila," prozradila ředitelka gymnázia Drahomíra Rancová.

Naprosto jiné stanovisko přímo před budovou zastával Tomáš Vrbata, jeden z dobrovolníků, který o zaměření výstavy informoval kolemjdoucí slovem i propagačním letákem. „Pokud vím, pak na městský úřad dorazila desítka hlasů, která je proti. My jsme zatím nasbírali přes tři sta souhlasných podpisů. To podle mě o naší společnosti něco svědčí. Stejně jako to, že potraty jsou legální do šestého měsíce. Přitom předčasně narozené děti naopak v tomto věku zachraňujeme. A že jsme u gymnázia? Vždyť děvčata od patnácti let mohou jít na potrat legálně," doplnil. Vyjádřil také díky městu, které tuto výstavu umožnilo. „Pokud jde o blízkou mateřinku, o které, přiznávám, jsme nevěděli, pak nikdo z těch dětí fotografie neviděl. Uzavřeli jsme je, aby nebyly tolik na očích. Upozornili nás na to úředníci, za to jsme rádi," dodal Vrbata.

Studenti se k prezentaci před budovou zpravidla vyjadřovat nechtěli. I tak se jich to pochopitelně dotklo. „I když skončila přestávka, děti byly nalepené u oken a pozorovaly výstavu. Prakticky se k tomu stáčela celá hodina a ptaly se mě, co si o tom myslím. To se pak špatně učí," prozradila jedna z pedagožek Sylvie K.

Názor na věc samotnou i způsob prezentace si každý musí udělat sám. Podle ohlasů přímo na místě doslova platilo, že co člověk, to jiný názor. Ti, kterým se dění posledních tří dní v ulicích nelíbilo, mohou být klidnější alespoň z toho důvodu, že včerejšek byl posledním dnem výstavy v okresním městě.