„Byl jsem od úterka ve Skotsku, kde odhalili pomník československým výsadkářům. Podíval jsem se do ubikací v Garramoore. Bydleli tam například Gabčík s Kubišem i další členové skupiny Antropoid. Pobyt jsem však musel přizpůsobit návštěvě Rokycan,“ potvrdil muž, který v Ruzyni přistál v sobotu krátce před sedmnáctou hodinou. Stihl banket v sokolovně, kde bylo vyznamenáno sedm českých a čtyři američtí příslušníci mírových jednotek NATO.

Scénář jubilejního ročníku nedoznal podstatných změn. Nejprve se kladly věnce na bývalé demarkační linii za účasti zámořských i ruských zástupců. Nedělní mše se svěcením praporů předznamenala průvod na Masarykovo náměstí a zde kromě projevů působivou prezentaci historické i současné techniky.

Dvacátý díl seriálu měl ovšem smutný podtext. Účastníci se symbolicky loučili s několika organizátory, kteří v minulých měsících zemřeli. Kromě Milana Tauše, Jana Huzince nebo George W. Ebyho se mezi ně v srpnu zařadil Kamil Procházka: „Jeho odchod strašně bolí. Ani za totality se nebál a vždy slavil osvobození města americkou armádou. Po sametové revoluci zakládal Klub přátel USA a Den veteránů byl pro něho něčím výjimečným,“ uvedla se slzami v očích manželka.