Nikoliv nezajímavý vliv má na mnoho procházejících jižní část tunelů pod Frýdlantskými mosty v centru Ostravy: Ať vědomě či samovolně přidávají do kroku. Ať jsou pryč z místa, které je skutečně na ostudu.

 „Nemám čas! Spěcháme! Už mi to jede!“ takové bývají nejběžnější odpovědi lidí oslovovaných na ani ne dvousetmetrové vzdálenosti s dotazem, jak se jim v tomto prostředí líbí. Vyhýbavé reakce jsou logické – běžně se tady totiž pohybují somráci (neboli na levný alkohol žebrající pobudové) kontaktující chodce.

Telčský betlém
OBRAZEM: Půjdem spolu do Betléma. Sklep v panelovém domě ukrývá vánoční poklad

„Vevnitř moc nebývají, shlukují se venku okolo východů,“ popisuje městský strážník na obchůzce. Však se také hned míří podívat na známé firmy postávající s lahvemi u autobusového nádraží. Stejná sorta zevluje kousek vedle nad výstupem směrem k hypermarketu. Jedna očividně opilá žena komusi nadává do k…v a k…tů.

Náměstí republiky a okolí z výšky:

Jižní část podchodu:

Podchody pod Frýdlantskými mosty slouží už pětatřicet let a podle toho také zejména ta jejich jižní část vypadá. Odlupuje se tu kdeco ze stěn, podlah či stropů. Shora i v jednom místě ošklivě prosakuje voda. Lejna jsou namalované fixem na zdech, ale také rozmazané po zemi. A vajgly, špína, u schodů poškozené výplně oken.

„Svinov má mosty hezké. A podchody na Dubině i v Hrabůvce jsou taky opravené,“ připomínají kolemjdoucí. Cedulky u tunelů naopak upozorňují, že místo je nonstop hlídáno kamerami městské policie se záznamem. Lidé ochotní bavit se, přiznávají, že bezpečně se tu ani přesto moc necítí… a komfortně už rozhodně vůbec ne.

Novou Českou knihu rekordů v Pelhřimově pokřtil autor literatury faktu Tomáš Přibyl, který do své sbírky získal vlastnoruční podpisy víc než 560 kosmonautů.
Vlastní 570 podpisů kosmonautů. Podal si ruku i s lidmi, kteří byli na Měsíci

„Chápu to, vyjadřují duši velkoměsta, v Ostravě stejně jako v New Yorku nebo Paříží,“ uvádí ilustrátor na penzi vracející se domů na Valašsko. Na mysli má autory všudypřítomného grafitti, v tunelech na Frýdlantských mostech totiž nechávají své stopy snad všechny generace těchto umělců. Kresby od veselých po nacistické.

Posílení policejních hlídek 

Z radnice Moravské Ostravy a Přívozu vzkazují, že „problematikou shlukování nepřizpůsobivých osob“ nejen u podchodu, ale také na Náměstí Republiky, lokalitě Šalamoun i u Kauflandu se pravidelně zabývají. Po posledním projednání situace koncem listopadu mají od Policie ČR přislíbené posílení výkonu hlídkové služby.

Náměstí republiky - leden 2017:

Se stavem samotných tunelů je to ale horší. „Spravujeme jen jejich severní část, kde probíhá intenzivní údržba i pravidelný úklid,“ říká Hana Lajčíková z kanceláře starosty. Zmiňuje parní čištění podlah a stěn (jednou týdně mimo zimu), ruční i strojní úklid, čištění madel k nástupištím, vysypávání odpadkových košů (denně).

ANKETA: Jak to tu na vás působí?

Michaela Fabiánová, Frýdek-Místek: Depresivní prostředí, vždy spěchám, ať jsem odtud rychle venku. Stahují se tu bezdomovci a různá individua, necítím se mezi nimi dobře.

Jiří Nováček, Rožnov pod Radhoštěm: Jezdíme do Ostravy za zubařem, samozřejmě tudy chodíváme. Skličující dojem, žebráci, všechno počmárané… tohle doma nemáme.

Jindřich Oleš, Valašské Meziříčí: Jsem ostravský rodák, bydlel jsem v Mariánských Horách, znám to tu od začátku, když to bylo pěkné. Teď to vypovídá o dnešní tváři světa!

Květoslav Zelinka, Ostrava-Hrabůvka: Podívejte se u nás na Jihu na podchody, kdysi to tam bylo podobné, přepadávalo se tam a dneska jsou opravené. Chce to rekonstrukci.

Viktorie Pokorná, Rožnov pod Radhoštěm: Zpočátku zvláštní pocity, ztrácela jsem se ve východech. Teď už jsem si zvykla. Žila jsem v Brně, pod nádražím bylo něco podobného.

Vojtěch Novák, Frýdek-Místek: Projdu tu skoro každý den, co jsem ve škole. Jsou tu somráci, ale necítím se tady ohrožený. A v našem městě je v podchodech umělečtější grafitti.