„Jsem unavená, bez nálady, nebaví mě číst ani sledovat televizi, natož jít si třeba zacvičit. Nevím, jestli je to přímo deprese, ale každopádně se už přes měsíc necítím ve své kůži,“ svěřila se třiatřicetiletá Alena Vavřincová.

Podle odborníků je třeba vždy rozlišit, zda jde jen o zhoršenou náladu nebo skutečně o depresi. „Mezi typické příznaky deprese patří poruchy spánku, únava, nesoustředěnost, snížení pracovního tempa, ztráta energie, ale také strach a úzkost,“ popsala rokycanská psychiatrička Markéta Malá.

Pokud jsou tyto příznaky, stačí i pouze jeden z nich, těžko zvládnutelné a omezují běžné fungování, doporučuje lékařka vyhledat odbornou pomoc. „Pravidelná nespavost, únava bez zátěže či třeba častá plačtivost nejsou už přiměřené reakce,“ dodala.

Depresí existuje několik druhů. „Jsou lehkého či těžkého rázu, rozlišujeme například deprese sociální, situační, sezónní a další jiné,“ vyjmenovala Malá, která potvrdila, že v tomto období přichází každoročně do její ordinace více pacientů. „Podzim je krizový pro deprese jakéhokoliv druhu,“ doplnila.

Základem prevence by měla být fyzická i duševní aktivita, tedy pohyb či návštěva kina, divadla, koncertu, také třeba četba. „Lidé by se hlavně neměli uzavírat do sebe, ale komunikovat,“ dodala lékařka.