„Určitě budeme zvyšovat ceny, chceme od 1. ledna. Víme, že je to špatný krok, zatěžující rodinné rozpočty, ale jinak to prostě nejde. Vždyť máslo zdražilo už dokonce o 60 procent,“ uvedla vedoucí školní jídelny ve Stupně a Břasích Stanislava Levová.

Ke stejnému opatření se chystají i ve Strašicích. „Od ledna musíme zdražit, protože stoupají ceny potravin, a tím došlo ve školní jídelně k provaru,“ potvrdila zástupkyně ředitelky místní základní školy Věra Peterková.

V některých školách počítají se zdražením až od února. „O letních prázdninách jsme se předzásobili, snad vystačíme do konce roku. V lednu se bude měnit celá kalkulace, čekáme na nové ceny energií,“ sdělila Alena Černá, účetní školní jídelny v Čechově ulici.

V Hrádku mají zkušenost, že po každé úpravě cen obědů se část strávníků odhlásí. „Během dvou měsíců se ale většina vrátí. Zjistí, že u nás mají jídlo kvalitní, pestré a pořád levnější, než při vaření doma,“ uvedla vedoucí kuchyně Vlasta Vasková. Se zdražením tu počítají také od února.

Rodiče nejsou nadšeni, ale situaci většinou chápou. „Každé zvýšení cen je nepříjemné, ale nic s tím, bohužel, neuděláme. Syn se bude v jídelně stravovat pořád, protože oba s manželem chodíme do zaměstnání a on má tak denně zajištěné teplé a pestré jídlo,“ svěřila se Alena Šternerová z Hrádku.