„Snažíme se seznámení se slavným Dánem umožnit co největšímu počtu ratolestí,“ sdělila knihovnice Jana Frűhaufová.

DOPOLEDNE 9.40: V rokycanské knihovně právě sledují pohádku O princezně na hrášku děti z mateřských škol. Představení si připravili členové divadelního spolku J.K.Tyl pod vedením Mariky Monhartové.
ODPOLEDNE 13. 10: Na rokycanském náměstí odstartovaly soutěže podle pohádek světoznámého pohádkáře Hanse Christiana Andersena, který by 2. dubna 2009 oslavil 204 let. Děti plní úkoly Statečný cínový vojáček - skákání po jedné noze, Pasáček vepřů - poznávání vůní, Císařovy nové šaty - přišívání knoflíku, Děvčátko se sirkami - nandávání vysypaných zápalek zpět do krabičky jednou rukou, Slavík - zpěv, Sněhová královna - skládání obrazců, Malá mořská víla - lovení rybiček,…atp.
VEČER 18.30: Večer a noc plná překvapení začala v knihovně v 18 hodin. V programu byl například noční putování s rozsvícenými lampióny k šibeničnímu vrchu, strašidelná půlnoční cesta po sklepení knihovny, ale také seznámení s pány Františkem Nepilem či Ondřejem Sekorou a podobně. Došlo rovněž na čtení, soutěže, divadlo, hry a samozřejmě občerstvení a i na spaní. „O to jsme se pokusili s ukázkou z nové knihy Renaty Štulcové Mojmir,“ sdělila Frűhaufová.

V sobotu dopoledne je na programu předání diplomů, cen a návrat dětí domů.

Ačkoli s organizováním dění původně začaly knihovny, za svou ji přijala například i družina při ZŠ Čechova ulice či Dům dětí a mládeže v Rokycanech.

V Domě dětí a mládeže Tereza Černá a 22 přihlášených zájemců očekává mimo Andersena také návštěvu Františka Nepila a Gerarda Durella. I díky nim pak prožijí večer se zvířátky, ale chybět nebude ani soutěžení.

Za pětadvaceti nocležníky z družiny kromě velkého pohádkáře přijde i Ondřej Sekora a těšit se mohou rovněž na Franiška Nepila. Nouze nebude o řešení pohádkových úkolů, poslouchání písniček, soutěže a podobně. V plánu je rovněž pantomima a výprava setmělou školou za skřítky.

Vedle individuálních programů se všechny skupiny spojí kvůli výpravě na temné místo Stráně, kde stávala šibenice. Jejich noční putování ozáří lampiony a děti mohou počítat s překvapením.

Hans Christian Andersen (2. dubna 1805 – 4. srpna 1875) byl dánský spisovatel, který proslul především jako jeden z největších světových pohádkářů. Mnohé z jeho 156 pohádek se staly již klasikou (Princezna na hrášku, Ošklivé káčátko, Císařův slavík, Císařovy nové šaty, Statečný cínový vojáček, Křesadlo a Malá mořská víla). Psal ovšem i verše a romány, z nichž je dosud čtena autobiografie Pohádka mého života.
Kromě světoznámých pohádek napsal také několik úspěšných románů, několik poměrně málo úspěšných básnických sbírek a divadelních her.
Také jste prožili Noc s Andersenem? Jaké to je, spát v knihovně a která je vaše oblíbená kniha? Své názory a postřehy pište do diskuze pod článkem…