BOŽENA ŠOPEJSTALOVÁ
Rokycany – Dělnické prezidenty Klementa Gottwalda a Antonína Zápotockého vyškrtli po více než dvaceti letech od sametové revoluce v Rokycanech ze seznamu čestných občanů. O odebrání občanství rozhodli v pondělí městští zastupitelé. Navrhla to dvojice zastupitelů – senátor Luděk Sefzig s Miluší Vykopalovou. Ostatní většinou hlasů návrh podpořili.
„Když jsme čestným občanem města jmenovali Stanislava Broje, uvědomil jsem si, že by jím neměl zůstat Gott〜wald jako vrcholný představitel vlády, která Broje nechala popravit,“ uvedl Sefzig. „Historii mazat nelze, čestnými občany oba byli, ale nadále by jimi zůstat neměli,“ míní senátor. „Kolega Sefzig svůj názor už jednou vyslovil, ale tehdy jsme nedotáhli věc do konce. Teď, před svátkem města, považujeme vyřešení záležitosti i za hezký dar k nadcházejícím oslavám jubilea,“ doplnila Vykopalová. Dodala, že zároveň tak reagovali na připomínky obyvatel, proč s tím představitelé Rokycan už něco neudělali.
Prvním čestným občanem, tehdy měšťanem Rokycan, byl 1. srpna 1840 jmenovaný František Xaverius Legler, purkmistr města. Poslední čestné občanství obdržel 24. 5. 2010 už zmíněný Stanislav Broj, a to in memoriam.
'Novodobé' – tedy počínaje rokem 1990 – čestné občanství Rokycan získal jako první děkan Jaromír Rýzner (24. 2. 1990). Poté ho dostali osvoboditelé města – američtí veteráni z 2. světové války – William H. Amling, Roy E. Pickel, Francis V. Howell, Louie Garner (18. 4. 1995). Získal ho i hokejista olympionik Jaroslav Špaček (3. 3. 1998) a spisovatelka Zdeňka Fantlová (7. 5. 2002), jejíž svědectví o válce a koncentračních táborech, kterými prošla, proslavilo i město.
Rokycany se výmazem Gott〜walda z galerie čestných občanů města přiřadily například ke Zlínu, záležitost řešilo i Valašské Meziříčí či Jihlava. Podle ankety Deníku obyvatele Rokycan překvapilo, že to zastupitelé v Rokycanech udělali tak dlouho po revoluci. ⋌více na str. 3