Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gymnazisté šli k soudu

Rokycany - Studenti z nejvyšších ročníků oblékli taláry, rokycanští soudci naopak na chvíli zaujali role jejich učitelů.

26.10.2010
SDÍLEJ:

Soudce Milan Hromada 26. října učil studenty ze 3. B a 3. C Gymnázia Rokycany, jakými náležitostmi se řídí soudní jednání. Foto: Deník/ Božena Šopejstalová

Rokycany – Gymnazisté26.říjnaobsadili jednací síně Okresního soudu v Rokycanech. Vyskytovali se tam v rolích obžalovaných, svědků, ale i obhájců a dokonce soudců.

„U příležitosti Evropského dne civilního soudnictví jsme v pondělí otevřeli prostory veřejnosti,“ uvedl předseda okresního soudu Radovan Hronek. Nejednalo se ovšem o poskytování rad v konkrétních záležitostech. Zato mohli zájemci získat povědomí, jak to v případě soudních kauz chodí. „S kolegy jsme připravili simulované procesy,“ vysvětloval Hronek. Sloužily pak především jako cvičná soudní jednání pro studenty gymnázia.

Nejstarší z nich dostali příležitost zúčastnit se i opravdového přelíčení. „Pro oktavány a studenty 4. B jsme to pojali jako součást maturitní přípravy z předmětu základy společenských věd,“ uvedla učitelka Marie Šamanová. Soudce David Svoboda poté, co vyhlásil rozsudek, celou kauzu se studenty rozebral: „Pokud dotyčný nepozorovaně sebral kabelku, byla to krádež. Kdyby o ni s majitelkou zápolil, jednalo by se už o loupež,“ objasňoval například rozdíl ve výkladu činu. Vysvětlil také různé okolnosti, k nimž soud přihlížel. Studenty poté zajímalo, jak je to s účinnou lítostí – coby polehčující okolností, či s přiměře– ností obrany. Ptali se, zda už soudci někdo vyhrožoval, jak to vypadalo u přijímacích zkou– šek na práva, jak dlouho se čeká na místo a řadu dalších záležitostí. „Chtěl bych vědět, jaká je sazba za více různých trestných činů u jedné osoby; sčítají se, nebo se započítávají nejzávažnější?“ ptal se Michal Perlík. Mario Houdka mimo jiné interesovalo, jak se řeší stíhání osob, které spáchaly trestný čin ublížení na zdraví, když okolnosti se zřejmě zjišťují těžce. Martin Mildorf zase chtěl vědět, které trestné činy jsou brané jako nejzávažnější. Jeden dotaz stíhal druhý.

Naproti tomu zájemci ze 3. B a 3. C dostali za úkol v simulovaném procesu z civilního práva zabývat se žalobou na poškození vozidla. Tentokrát se jich ujal soudce Miroslav Hromada. Nejprve opět s případem seznámil a vysvětlil postup vedení soudního procesu i princip kladení otázek, aby nebyly návodné. Instruoval, jak přistupovat ke svědectví, využití posudku soudního znalce a podobně. Zkrátka – krok po kroku je vedl kauzou a pod jeho dohledem se určená „soudkyně“ Aneta Zajíčková pokoušela o vyřešení případu.

„Nejtěžší pro mě bylo správně rozhodnout a také jasně se vyjadřovat,“ mínila poté, co svlékla talár. Nejzajímavějším zjištěním Barbory Turkové, která si zahrála svědkyni, bylo, nakolik svou pravdivou výpovědí mohla přispět k objasnění případu. „Klást otázky svědkovi a vžít se do role žalobce ale nebylo vůbec snadné,“ svěřila se zase Jana Škvarková. Terezie Veselá představovala žalovaného. Za nejobtížnější jí přišlo nacházení vhodných argumentů.

Soudce Hromada potom své posluchače ještě informoval, jak je tomu s úhradou soudních procesů a poučil, že nechat záležitost dojít až k exekuci, by se těžce nevyplatilo.

Autor: Božena Šopejstalová

26.10.2010
SDÍLEJ:
Prezident dekoroval obec Břasy prezidentskou stuhou.
37

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman diskutuje s občany v Horšovském Týně

Žáci z Mirošova a Dýšiné se včera setkali na dětském dopravním hřišti.
14

FOTO: Doprava láká

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Lucern (od zvláštního zpravodaje Deníku) – V české lize suverénně kralují a zdolávají jednu těžkou překážku za druhou. A uspět chtějí také v Evropské lize. Fotbalisty Viktorie Plzeň čeká dnes večer třetí zápas ve skupině G – na stadionu v Lucernu se postaví FC Lugano, poslednímu týmu ve skupině.

Naši prvňáci ze Základní školy ulice Míru

Rokycansko - Představujeme prvňáčky z Rokycanska 

Opustili nás

Rokycansko - V minulém týdnu nás opustili další občané

Michaela Janová napekla Zemanovi švestkové koláče

Břasy – Pro dnešní příjezd hlavy státu do Břas je vše nachystáno. Miloše Zemana přivítají odpoledne v letošní Vesnici roku Plzeňského kraje švestkovými koláči, přelitými mákem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení