VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gymnázium razí cestu inovaci maturit

Rokycany – Hodně diskutovaná podoba jednotných státních maturit s testovým základem – kvůli snadnému porovnání výsledků – pro letošek opět vyšuměla.

13.4.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Ota Bartovský

„Nemůžeme se smířit s tím, že rozhodnutí bylo zase odložené. Tak trochu si proto na novou maturitu budeme hrát už letos,“ uvedla ředitelka Gymnázia a střední školy Ro– kycany Drahomíra Rancová. To znamená, že ne všechny maturitní zkoušky budou studenti skládat ústně. „Je– stliže jsme byli pilotní školou pro tvorbu vzdělávacího programu, budeme jí i v případě maturit,“ dodala Rancová.

Nová podoba ´zkoušky dospělosti´ se zatím bude týkat jen žáků třech tříd, kteří už prošli novým vzdělávacím programem. Tedy 86 chlapců a děvčat. Do nového maturitního kuchtění ale nespadnou naráz. Prošli cvičnými písemkami, aby se nastavil dobře čas pro zvládnutí testu a aby poznali obtížnost, jaká po nich bude požadovaná. „Nová forma je určitě pracnější, ale prokáže, že žák ovládá celý program čtyřletého učiva. Nadále už nebude záležet na štěstí, jakou otázku si kdo při ústním zkoušení vytáhne,“ zdůraznila Rancová. Zatím se tedy piluje, ale dosahované známky už teď podle vedení školy celkem odpovídají prospěchu žáků.

Čeština a další jazyky budou letos přizpůsobené představám státních maturit. V mateřštině sice absolventi vedle nového záměru museli ještě napsat obvyklou písemnou práci, ale v dalších jazycích už ne. Tam je čeká test z gramatiky a budou prokazovat porozumění psanému i mluvenému textu.
Ústně se dále bude maturovat ze zeměpisu a základů společenských věd. Písemně v případě matematiky, fyziky, chemie, biologie a dějepisu. U informatiky to bude padesát na padesát. Studenti totiž absolvují praktickou část na počítačích a zbytek budou zvládat ústně.

Ve středu se k novému průběhu maturit bude ve škole vyjadřovat studentský parlament. „Zatím studenti docela kladně hodnotí, že nemusí vše absolvovat najednou, protože každý den se píše jen jedna písemka. Mohou se tedy na daný předmět více soustředit. Navíc ústně se připravují jen na dva předměty,“ informovala ředitelka.“

„Maturovat takhle mi připadá férovější,“ míní oktavánka Klára Pousková. „Sice je jednodušší zkoušku udělat, protože už při dvaceti zvládnutých procentech máte čtyřku, ale o to těžší je pak dostat jedničku,“ vysvětlila.

Boj o podobu maturit

Už ve středu pokračuje boj o podobu státních maturit, tentokrát formou veřejného slyšení. Na základě posledních dvou peticí, podpořených širokou učitelskou veřejností, ho ve Valdštejnském paláci pořádá Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu a lidská práva. Pětapadesát středních škol, a jmenovitě 1100 pedagogů, totiž nově vzneslo řadu podnětů a připomínek týkajících se školení ke státním maturitám, jež pořádal CERMAT.

„Na parlament se obracejí pisatelé se žádostí, aby se odpovědní pracovníci ministerstva školství a CERMATu zodpovídali ze své činnosti a vysvětlili, proč neberou v potaz konkrétní připomínky a praktické podněty z řad odborníků – pedagogů. Požadují, aby kompetentní orgány státní správy upřednostnily odborný pedagogický názor, a tím vyslovily respekt k zájmu pedagogů i žáků,“ uvedl Petr Kostka, tiskový tajemník Kanceláře Senátu, P ČR.

Autor: Božena Šopejstalová

13.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Vrba

Vrba: Máme co napravovat

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení