Podobné nacistické symboly se objevily u veřejných záchodků v okresním městě. Veřejnost je tím znepokojena.

„To by se mělo trestat,“ mínila Květa Michálková z Rokycan. Starý pán, který včera kolem pomníku procházel, to považuje za ostudu dneška. „Příliš snadno zapomínáme, jak žili lidé za války ve strachu. Dnes mohou klidně nacisté pochodovat ulicemi,“ konstatoval pamětník.

Svastika na pomníku pobouřila také Františka Poncara. „Na pomníku jsou i jména těch, jejichž potomci nyní možná v Rokycanech žijí,“ řekl. Znepokojen je také Okresní výbor Svazu bojovníků za svobodu. „Jednali jsme o tom na předsednictvu. Je to nedůstojné a smutné,“ sdělil za SBS Milouš Dobromysl.

Ředitelka rokycanského muzea Miroslava Šandová by v takových případech prosazovala skutečně tvrdé tresty. „Kdybych sáhla skutečně do historie, patřilo by se autorům těchto čmáranic sekat ruce. Teď vážně: Pokud jde o nezletilé, měli by to za ně zaplatit rodiče a rozhodně by se neměla tajit jejich jména,“ řekla Šandová.

Hákový kříž, který se nyní na pomníku objevil, není na jeho deskách poprvé. Je patrné, že už dříve se někdo snažil odstranit podobný obrazec. „Odbor rozvoje města zajistí vyčištění pomníku. Dělali to už jednou,“ konstatoval místostarosta Jaroslav Mráz s tím, že jedinou účinnou obranou proti takovému jednání je nebýt lhostejný. „Pokud se s s tím lidé setkají, ať okamžitě volají městskou policii na bezplatnou linku 156. Může to být klukovina, ale mělo by se to trestat,“ dodal Mráz.

Podle mluvčí okresní policie Jany Tomkové by se mohlo jednat o spáchání dvou trestných činů, a to proti majetku, se sazbou až jeden rok, a proti lidskosti – s trestem odnětí svobody až na pět let.