Unikát, který se prakticky v nezměněné podobě dochoval od poloviny 18, století, se připravuje na Hamernický den. Uskuteční se už v sobotu 16. května a ten letošní je osmnáctý v pořadí. Bohatý program se bude odvíjet uvnitř památky i na prostranství kolem.

„Návštěvníci se mohou při této příležitosti projet i historickým Hamerník expresem. Naši zaměstnanci jim potom předvedou kování na dobovém zařízení a vyhlašujeme také soutěž Dobřívský cvoček, při níž se utkají mladí adepti kovářství. Svoji dovednost a výsledky umu budou šestnáctého prezentovat rovněž kovářské firmy a dojde i na ražbu mincí,“ vypočítávala ředitelka muzea Miroslava Šandová.

Zajištěné je také občerstvení a doprovodný kulturní program. Prošel ale značnou obměnou, z obvyklých vystupujících zůstává jen Rokytka a Harcíři. Další si zatím muzeum nechává pro sebe jako překvapení.

„Pro doplnění atmosféry dávných let pozveme na Hamernický den také hrnčíře a přichystali jsme, hlavně kvůli dětem, doplňkový prodej, jaký nabízí i muzeum,“ uvedla jeho pracovnice Eva Slatkovská. Vsadili zejména na krásné kamínky a z nich vyrobené ozdoby. "Děti se sice o polodrahokamech učí, ale přesnou představu nemají. Proto je asi kameny u nás tak přitahují,“ mínila a v pátek se rozjela s kolegou do Prahy pro zásobu nových. „Ještě tady tygří oka, fluority, ametysty…,“ přihazovala přes tři hodiny do krabic nejhezčí z hory kamínků vystavených v regálech.

Pýcha regionu i republiky, hamr, projde v letošním roce významnou opravou, jež od srpna poněkud omezí i provoz zařízení. V plánu je totiž revitalizace vodního náhonu a nádržky, na něž získalo muzeum z Regionálního operačního programu NUTS II jihozápad dotaci, přesahující 11 milionů. Náhon odvádí vodu přepadající z vantroků. Nebyl dlouho čištěný, stejně tak nádržka, takže jsou značně zanesené bahnem, které je třeba vyvézt. Zároveň s uvedenými pracemi chce muzeum vyměnit dřevěné vantroky, už proděravělé.

„Vloni jsme zpevňovali východní zeď, dělali odvodnění, opravovali zídku při vstupu do hamru a navíc vyměnili dvě kola a hřídele. Památka se opravuje průběžně, je to taková věčná kasička na peníze, ale takový unikát už stojí za to. Současný hamr tak, jak ho známe, vypadal už v roce 1765. Vznikl ale na základech ještě staršího, první zmínky o něm pocházejí už z r. 1505,“ pochlubila se ředitelka.

O jedinečnosti hamru svědčí i záměr České národní banky. V příštím roce vydá pamětní minci věnovanou dobřívské památce. „Na internetu jsem našla, že už dopředu je celá ražba zájemci rezervovaná,“ dodala Šandová. Poslední informaci nesou někteří příznivci hamru nelibě. „Dozvídám se o pamětní minci až nyní. Rozhodně bych ji chtěl mít, ale jak jsem slyšel, máme už dopředu smůlu,“ konstatoval Pavel Tichý.