U jindy poklidného hamru to vřelo jako v úlu. Prostranství připomínalo staročeský jarmark, kde řemeslníci předvádějí svůj um a výrobky. Navíc tu zástupci pěti kovářských škol zápolili o prvenství. Kromě soutěžní práce se utkali i v kování hřebíků. Diváci mohli jejich práci srovnávat také s fortelem mistrů – uměleckých kovářů, třeba Ivo Rudolfa z Bečova nad Teplou.

„Dělám kovařinu přes pětadvacet let. Je to fyzicky náročné, ale když se dělá srdcem, nějaká ta dřina nevadí,“ řekl nám mezi údery kladiva, pod nímž pomalu rostla práce s názvem Kinetika. „Chce to hlavně trpělivost,“ prozradil mistr recept. V sousedství pracovali mladí. „Naši kluci tu soutěží, dělají kleště a věšák,“ informoval Luděk Smetana, ředitel učiliště v Soběslavi. „Tady Lukáš s Daliborem a Luděk zase pro zajímavost předvádějí cizelování,“ ukazoval.

Kousek opodál veselými barvami svítily glazované nádoby, jimž dal nápaditý tvar keramik Václav Fišer.


Nouze nebyla ale ani o parádu. Třeba vitrážové šperky Karolíny Doležalové či její krásné skleněné krabičky vázané v kovu chtěl mít leckdo. S minerály a polodrahokamovými šperky už tradičně nezůstalo pozadu ani Muzeum dr. B. Horáka, v jehož režii se vše odehrávalo.Pozornost poutaly i rozmanité měděné a dokonce bronzové šperky, pány a kluky zase fascinovali cínoví vojáčci nebo repliky historických zbraní. Děti ale rády vzaly za vděk i dřevěnými meči a sekerami, aby mohly na palouku svádět boje jako členové historických skupin šermu.

„Mně se ale stejně víc líbily ty orientální tanečnice,“ mínila Lída Nová z Hořovic. To spíš ti tanečníci, zpěváci a muzikanti v lidových krojích.Soubor Jiskra to umí fakt pěkně počesku roztočit,“ namítal její tatínek Milan. Naproti tomu Kristýna Cíglerová z Plzně upřednostňovala zápolení rokycanských Harcířů. „Jsou šikovní a bylo to i vtipné,“ hodnotila.

„Pro mě bezkonkurenčně vede vodní hamr. Spatřit ho v chodu je úžasné. Chystali jsme se sem už delší dobu a když jsme se z novin dozvěděli o akci, využili jsme příležitost vidět i další věci. Nakonec jsme nevěděli, co sledovat dřív,“ konstatoval Pavel Cígler. Na výběr toho byla spousta.