„Před třemi lety jsme se sešli se sousedy na grilování. Jedli jsme, popíjeli, povídali a při této příležitosti jsme jen tak zasadili na kompost brambory. A tradice byla na světě. Letos se v Hrádku konal už třetí ročník akce s názvem První jarní brázda. Sraz byl u nás na zahradě a vstupenkou bylo jídlo i pití z brambor pod heslem: Brambory na tisíc způsobů. Ozdobili jsme krepáky kárky, motyčky a děti. Do jedné kárky dali bramborovou sadbu, do druhé občerstvení pro pocestné a vyrazili jsme,“ řekla Lenka Hanzlíková.

„Původně jsme zamýšleli jen čtyři zastávky u sousedů, ale zvrhlo se to v úžasnou akci. Obešli jsme přes půl Hrádku a navštívili všechny známé. Dospělým jsme nalévali rum, pak oni nám a děti mezitím na všech zahradách sázely brambory,“ vysvětlil pointu neobvyklé přátelské akce Bořek Hanzlík.

Nápad se v Hrádku uchytil a hlavní aktéři upozornili i na naučný podtext této akce. „Děti při této příležitosti zjistily, že se brambory nekupují jen v supermarketech a už vědí, co je to kompost. My dospělí jsme si zase uvědomili, co známých jsme už dlouho pro samou práci neviděli. Končili jsme až skoro za tmy, na náš průvod se totiž nabalili další rodiče i děti, bylo to úžasné a všichni se už těšíme na příští jarní brázdu,“ dodala Hanzlíková.