Mirošov Záchrana osob se ztrátou schopnosti pohybu a orientace. To byl hlavní cíl včerejšího cvičení jednotek integrovaného záchranného systému, které se konalo v dopoledních hodinách v Domově Harmonie Mirošov.

Pomoci bylo třeba hned třem ´klientům´ zařízení, kteří se nacházeli v pokoji v druhém patře pavilonu C a D.

Před desátou hodinou už v místnosti seděli dva figuranti, které pro navození maximální reality maskovala Jana Sudová. Dala si na spáleninách a praskajících puchýřích opravdu záležet. Realističnost makeupu si pochvalovali i hasiči, kteří právě připravovali přístroj na výrobu kouře. Hluk sirény se z pavilonu ozval krátce po desáté hodině, kdy na kontrolu pokojů vyrazil personál domova. Ten následně krizovou situaci potvrdil. Ačkoli nebylo v úvodu úplně jisté, zda se jim to vzhledem k silnému zakouření pokoje vůbec povede, v 10.17 hodin už čtveřice sester vynášela na transportní podložce před pavilon nepohyblivého pacienta. „Prakticky žádné výraznější změny jsem oproti lůžku nezaznamenal. Při snášení mě nic nebolelo, netlačilo, zkrátka super," pochvaloval si figurant, který byl až do vynesení za nemohoucí osobu.

Podle reakcí hasičů jde přitom o určitý nadstandard. Tyto podložky totiž umožňují ´sbalit´ pacienta včetně lůžkovin, které jsou na posteli, zafixovat ho a bez vážnějších rizik rychle transportovat.

Během chvíle vystřídali sestry hasiči, kteří dorazili hned z několika míst okresu. Do druhého patra vybíhala první dvojice s dýchacími přístroji. To vše pod pozorným dohledem inspektorů, kteří sledovali možné chyby. V zakouřeném pokoji ležel figurant se spáleninami. Zasahující hasiči ho vynesli mimo nebezpečnou zónu a na schodišti ho předali záchranářům, kteří mu poskytli první pomoc, zafixovali do nosítek a transportovali do sanitky.

Od příjezdu jednotek a předání informací od personálu, natažení hadic, lokalizování pacienta a jeho bezpečný transport z hořícího pokoje do rukou záchranářů uplynulo pouhých pět minut!

Pokud se v duchu ptáte na figuranta číslo tři, tak ten byl právě na cestě z areálu tedy na útěku. Neutekl daleko. „Policisté z obvodního oddělení PČR Hrádek a Dopravního inspektorátu Rokycany se účast-nili taktického cvičení IZS. Hlavním úkolem pro policisty bylo při cvičení nalézt pohřešovanou ženu, která v panice z areálu ústavu utekla neznámo kam. Po necelé půl hodině byla bez známek zranění nalezená nedaleko autobusové zastávky v Mirošově. Policisté ženu převezli zpět do ústavu a předali ji zdravotnickému personálu. Po dobu zásahu dopravní policisté uzavřeli veškeré příjezdové cesty a odkláněli dopravu," prozradila mluvčí Policie ČR Hana Kroftová.

„Na cvičení byly povolané přes tři desítky hasičů ze sedmi jednotek. Z Rokycan, Radnic, Dobříva, Ejpovic, Hrádku, Mirošova a Skořic. Konečný výsledek splnil naše očekávání a prověřil jak připravenost samotných hasičů, tak i místního personálu," prozradila mluvčí Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje Pavla Jakoubková.