„I když se náklady na seče stále zvyšují, letos už přesáhly třistatisícovou hranici, přistoupili jsme před zimou k poslední seči. Plochy se pak dají lépe upravovat,“ uvedl tajemník městského úřadu Jaroslav Ticháček. Na většině ploch Zbirožští sekali čtyřikrát, ale leckde, třeba mezi bytovkami i pětkrát.

Naproti tomu místa s menším provozem, ať už ve městě či přidružených obcích – Třebnušce, Přísednici či Jablečně – se kosila méně. „V rámci těchto obcí si to někde zajišťovali sami. Aktivní jsou zejména hasiči, se kterými se za úřad domluvíme a zaplatíme třeba pohonné hmoty. Jinde už sjednáváme službu jako pro město,“ hodnotil tajemník.

Domluva, o níž mluvil, funguje třeba v Třebnušce. I v Jablečně si podle tajemníka zatím úpravy zajistí. V Přísednici je ale v tomto směru odliv mladých a podíl odcizení chalupářů víc znát.

„U nás máme aktivní hasiče,“ pochvalovala si Eva Švehlová z Třebnušky. „Zorganizují brigádu a jak místní, tak chalupáři, se sejdou. Každý přinese nějaké náčiní a děláme,“ popisovala. Hodnotila i to, že osazenstvo obce se tak dá více dohromady. „Večer pak obvykle následuje oheň s opékáním uzenek, kde se pobavíme.“

Z peněz, které obyvatelé Třebnušky „vlastnoruční“ údržbou ploch ušetří, pak hasiči už tradičně pořádají třeba mikulášskou. „Odpoledne patří dětem, které už teď se začínají moc těšit, večer následuje taneční zábava s tombolou pro dospělé,“ popisovala Švehlová.