V pondělí zasahovali například v Holoubkově. Krátce po příjezdu jednotky byly stromy odstraněné a silnice znovu zpřístupněná. Mnohem horší byla ale situace včera. Řidičům hrozilo nebezpečí v podobě mokrých a těžkých stromů, které se pod sněhovou tíhou často vyvracely. Podle dostupných informací hasiči vyjížděli například do Kornatic nebo Kamenného Újezdu. Často také zasahovali přímo v Rokycanech.

„Stromy se tíží sněhu začínají naklánět i vyvracet. Problémem jsou také hluboko svěšené větve, zasahující často do cest,“ sdělil šéf Lesů města Rokycan Stanislav Suda. Dodal, že ráno v jejich polesí Kotel zasahovali hasiči. Likvidovali nakloněné stromy při silnici z Rokycan na Veselou. U Lesního úřadu v Rokycanech zase sami její pracovníci museli porazit vysokou tůji, která nápor sněhu nevydržela. „Zasahovali jsme také na Žďáru. V úterý muselo dolů pět stromů u cest. Hrozily pádem a byly nebezpečné pro lidi i zvířata.

„Stromy ale ztěžovaly i odvoz dřeva a vánočních stromků. K celoplošným škodám kvůli vývratům zatím naštěstí nedochází,“ dodal Suda.
Jeho jmenovec – ale Václav Suda – šéf Šternberských lesáků, má obdobné poznatky. „Občas se nějaký strom vyvrátí, ale porosty zatím rozlámané nejsou. Stromy si pomalu na tíhu sněhu zvykají,“ míní.

Kromě likvidace kmenů hasiči odstraňovali také sněhové převisy ze střech. „Naše jednotky skutečně asistovaly u několika případů. Ráda bych ale zdůraznila, že za bezpečný stav a údržbu střech zodpovídají výhradně majitelé daných objektů. Profesionální hasiči jsou určeni k záchranné činnosti a zasahují pouze tehdy, jsou–li ohroženy lidské životy, zdraví, popřípadě majetek,“ komentuje situaci Alena Marešová, tisková mluvčí HZS Plzeňského kraje.