Rychle se zvedající trávník v rokycanské ulici Pod Ohradou budil včera kolem osmé ranní smíšené pocity mezi přihlížejícími.
Když už se vyklenul na půl metru, zvědavost vystřídaly obavy. Ukázalo se, že oprávněně, protože vzápětí z místa vyrazil pořádný gejzír vody a zalil okolí.

Vodaři měli rázem pohotovost a v desítkách domácností v panelácích i dalších domech kolem středu Čechovy ulice vyschly kohoutky.
„Prasklo potrubí DN 200 a unikalo strašně vody, to by Rokycany za chvíli vykrvácely a zůstaly na suchu,” konstatoval vedoucí vodovodů a kanalizací VOSS Rokycany Petr Šmolík. „Museli jsme oblast uzavřít.

Horší bylo, že i v základní škole kohoutky roztáčely naprázdno a stejně tak bez splachování zůstala WC. Pouze postranní pavilon družiny a jídelny byl i nadále ´za- vodněný´.

„Po druhé hodině se žáci vydali s dozorem ven a vyučující postupně volali rodičům, aby si děti vyzvedli co nejdříve,” informoval ředitel ZŠ Čechova Bohumil Nosek. „Domluvili jsme také, aby jídelna vydávala obědy co nejdříve. Tam problémy s vodou nebyly, protože stejně jako první třídy a družina jsou v postranním pavilonu. Zůstaly pouze bez teplé vody, protože tu dostávají přes výměník školy,” doplnil Nosek. Uvedl také, že větší strach má z dneška. „Situace na místě je dost komplikovaná. Obávám se, jestli se havárii podaří odstranit. Pokud ne, přistoupili bychom ke stejnému opatření jako v pondělí,” oznámil.

„Problém je, že okolím zlomu potrubí vede spousta kabelů. Stáhli jsme sem pracovníky i techniku, ale musíme počkat na vyjádření správců sítí,” objasnil problém Šmolík.

Zaskočeni situací zůstali i lidé v okolních bytech. Vodaři sice ihned přistavili cisternu s pitnou vodou, ale to všechno neřešilo. „Myslela jsem, že se mi rozbila pračka. Vypustila se a dost. Až pak jsem přišla na to, že nemá co napouštět,” sdělila Eva Opatrná a překvapena situací nebyla zdaleka sama.