Na internetových stránkách severoplzeňského Bezvěrova se objevila anketa, přejí–li si lidé v obci hrací automaty. Její výsledek byl prý téměř předvídatelný – z 52 hlasujících bylo 75 procent proti a 25 pro to, aby se obec o tyto automaty obohatila. „Objevila se tu totiž možnost, že by se v obci měla herna otevřít. Je celkem pochopitelné, že jsou lidé proti,“ konstatoval starosta této obce Vlastimil Hlavatý.

Podle mluvčí jihoplzeňských policistů Pavly Soukupové jsou herny a jiné nonstop podniky často místy, v nichž se nejen obchoduje s například ukradený zbožím, ale kde se také nezřídka zdržují například drogoví dealeři. „Na Plzni–jihu je nejvíce heren v Přešticích a jejich okolí,“ uvedla mluvčí.

Starosta Přeštic Petr Fornouz doplnil, že ve městě museli kvůli hernám udělat zvláštní vyhlášku. „Zakázat je nemůžeme, takže jsme vymezili lokality, v nichž herny být smějí. A na těchto místech už je teď plno,“ konstatoval.

Právě z Přeštic pochází i jeden z posledních důkazů toho, že herny kromě lidí, kteří touží co nejrychleji zbohatnou, vyhledávají také lidé s ne zrovna čistým trestním rejstříkem. Na konci října loňského roku do jednoho nonstop podniku v tomto městě vešel muž maskovaný igelitovou taškou přetaženou přes hlavu s vyříznutými otvory na oči. V ruce držel pistoli. Ještě než stačil něco říci, barmanka vykřikla, lupič se lekl a dal se hned na útěk. Na schodech ho žena dostihla a z ruky mu zbraň vytrhla.

Starosta Nýřan Jiří Davídek z podniků, kterých je i tam značné množství, nadšený také není. Nicméně přiznává, že městu vlastně tak trochu i pomáhají. „Ročně z nich máme zhruba 2,5 milionů do městského rozpočtu, což není zanedbatelná částka a nemít ji by byla citelná ztráta. Ale kdyby herny povolovala města a ne ministerstvo financí, rádi bychom se jich vzdali. Je jich tu totiž opravdu moc,“ uzavřel Davídek.