VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hladina vod na Rokycansku hrozila vylitím

Rokycansko – Déšť a stoupající vody vryly zase vrásky do tváří mnoha lidí bydlících podél vodních toků.

4.6.2010
SDÍLEJ:

Voda opět zahrozila. O její síle svědčí i kmen unášený vodou Padrťského potoka v Dobřívě. Deště zvedly hladiny a lidé se obávají. Voda si razila cestu i jinudy, třeba kanalizační vpustí v Pavlovsku (na snímku). Foto: DENÍK/Božena Šopejstalová

„Do půl třetí jsme na čtvrtek dělali zabezpečení. Vytahovali bednění z dřívějška, pytle, vyjíždělo se auty…,“ popisovala horečné úsilí rodiny žijící v domě u litohlavského mostu Lenka Klemsová. Vzpomín–ky na bezmoc a strach prožitý dříve při záplavách se jí zrcadlily v očích. „Obáváme se velké vody, už stoupla o osmdesát centimetr,“ konstatovala.

V Pavlovsku přestávala vod–ní příděl brát i kanalizace a právě v zátočině se silnice měnila v bazén. Horší bylo, že vzhledem ke svažitému terénu zalévala i zastavěné pozemky pod silnicí. „Naštěstí ještě nepáchá škody v domě, našla si cestu mimo,“ sdělil Josef Šmíro, který hlídal vývoj situace na svém pozemku. Myslel ale i na druhé a brodil se nadělením na silnici, aby zahradil místo výpusti a ochránil tak někoho před pádem do ní.

Také Dobřívem se rychle valila voda. „Padrťský potok ji sbírá z rozsáhlé části Brd. Tím pak korytem prudce prolétne veliký objem. V Dobřívě má ale tok značný spád. Proto – ačkoli uškodí – povodeň naštěstí netrvává dlouho,“ objasňoval správce hamru František Cipra. Pokud dojde k záplavám, nejvíce to podle něj odnášejí domy kolem Staré hospody a pak níže ve vsi. Nyní o síle vody svědčil i vyvrácený kmen v potoce poblíž hamru. O chvíli později se dal znova na cestu.

Z lávky na Dlouhé louce u Hrádku, kde tok mohutní přítokem od Skořic a Mirošov, jeho let sledoval i starosta Hrádku Jaroslav Perlík. „Jsem od noci na nohou, jediní v kraji svítíme na mapě červeně. Máme tu třetí povodňový stupeň,“ konstatoval. „Ráno ve tři hladina stoupla na 130, pak se déšť ztišil a do osmi klesla na 105. Už jsem měl radost, pak se ale hladina začala opět zvedat. V deset už byla na 115, což je druhý stupeň, v jedenáct na 123, v poledne dosáhla hranice 129, a tím zase třetího stupně. Pořád má ale voda v korytě ještě místě a podle předpovědi by měly večer srážky ustávat,“ dodal.

Díky Infokanálu města devadesátce lidí, mající obydlí podél potoka, přicházely SMS zprávy o vývoji situace.

Voda stoupala i v Holoubkovském potoce. V rokycanské Dvořákově ulici dosáhla hladina 1. stupně.

Pro Klabavskou přehradu středeční 23. hodina znamenala vyhlášení 2. povodňového stupně. Odtékalo 26 m³ za vteřinu. „Hladina dostoupala šedesát centimetrů pod přeliv, i když jsme hodinu před– tím dootevřeli velkou výpusť. Protože se nádrž znovu naplnila, nakonec ve 4,30 došlo i na malou,“ popsal hrázný Jiří Grosskopf. Ačkoli déšť odpoledne ustal, ani v půl šesté navečer ještě hladina nezačala opadávat. „Dotli jsme se třetího povodňového stupně,“ dodal hrázný.

Povodňovou situaci monitorovali také hasiči s policisty. „V místech, kde mohlo hrozit nebezpečí, hlídky společně prováděly kontroly. Zatím ale nemusely na Rokycansku zasahovat,“ informovala krajská mluvčí HZS Alena Marešová.

Autor: Božena Šopejstalová

4.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení