„Do půl třetí jsme na čtvrtek dělali zabezpečení. Vytahovali bednění z dřívějška, pytle, vyjíždělo se auty…,“ popisovala horečné úsilí rodiny žijící v domě u litohlavského mostu Lenka Klemsová. Vzpomín–ky na bezmoc a strach prožitý dříve při záplavách se jí zrcadlily v očích. „Obáváme se velké vody, už stoupla o osmdesát centimetr,“ konstatovala.

V Pavlovsku přestávala vod–ní příděl brát i kanalizace a právě v zátočině se silnice měnila v bazén. Horší bylo, že vzhledem ke svažitému terénu zalévala i zastavěné pozemky pod silnicí. „Naštěstí ještě nepáchá škody v domě, našla si cestu mimo,“ sdělil Josef Šmíro, který hlídal vývoj situace na svém pozemku. Myslel ale i na druhé a brodil se nadělením na silnici, aby zahradil místo výpusti a ochránil tak někoho před pádem do ní.

Také Dobřívem se rychle valila voda. „Padrťský potok ji sbírá z rozsáhlé části Brd. Tím pak korytem prudce prolétne veliký objem. V Dobřívě má ale tok značný spád. Proto – ačkoli uškodí – povodeň naštěstí netrvává dlouho,“ objasňoval správce hamru František Cipra. Pokud dojde k záplavám, nejvíce to podle něj odnášejí domy kolem Staré hospody a pak níže ve vsi. Nyní o síle vody svědčil i vyvrácený kmen v potoce poblíž hamru. O chvíli později se dal znova na cestu.

Z lávky na Dlouhé louce u Hrádku, kde tok mohutní přítokem od Skořic a Mirošov, jeho let sledoval i starosta Hrádku Jaroslav Perlík. „Jsem od noci na nohou, jediní v kraji svítíme na mapě červeně. Máme tu třetí povodňový stupeň,“ konstatoval. „Ráno ve tři hladina stoupla na 130, pak se déšť ztišil a do osmi klesla na 105. Už jsem měl radost, pak se ale hladina začala opět zvedat. V deset už byla na 115, což je druhý stupeň, v jedenáct na 123, v poledne dosáhla hranice 129, a tím zase třetího stupně. Pořád má ale voda v korytě ještě místě a podle předpovědi by měly večer srážky ustávat,“ dodal.

Díky Infokanálu města devadesátce lidí, mající obydlí podél potoka, přicházely SMS zprávy o vývoji situace.

Voda stoupala i v Holoubkovském potoce. V rokycanské Dvořákově ulici dosáhla hladina 1. stupně.

Pro Klabavskou přehradu středeční 23. hodina znamenala vyhlášení 2. povodňového stupně. Odtékalo 26 m³ za vteřinu. „Hladina dostoupala šedesát centimetrů pod přeliv, i když jsme hodinu před– tím dootevřeli velkou výpusť. Protože se nádrž znovu naplnila, nakonec ve 4,30 došlo i na malou,“ popsal hrázný Jiří Grosskopf. Ačkoli déšť odpoledne ustal, ani v půl šesté navečer ještě hladina nezačala opadávat. „Dotli jsme se třetího povodňového stupně,“ dodal hrázný.

Povodňovou situaci monitorovali také hasiči s policisty. „V místech, kde mohlo hrozit nebezpečí, hlídky společně prováděly kontroly. Zatím ale nemusely na Rokycansku zasahovat,“ informovala krajská mluvčí HZS Alena Marešová.