„Míra nezaměstnanosti se v říjnu snížila o 5,2 procentního bodu na 7,9 procent. Je to tím, že z úřadu práce odešlo asi dvacet absolventů škol a navíc některé závody v regionu začaly přibírat zaměstnance. Například Železárny Hrádek získaly zakázky a z evidence přijaly během dvou měsíců osmdesát uchazečů,“ vysvětlil Jan Koranda, zástupce ředitelky ÚP.

To, zda se železárenský závod už úplně vymanil z krize, je ale i nyní předčasné hodnotit. „Stále nepociťuji, že by byla krize za námi, spíše cítím jakousi mírnou stabilizaci propadu zakázek. Nikdo však ještě nemůže s jistotou říct, jestli je chvilková nebo dlouhodobá,“ uvedl výkonný ředitel železárenského holdingu Z-Group Pavol Hubočan.

Oživení se netýká jen hrádeckého podniku, také rokycanským Kovohutím se dařilo hlavně v září lépe. „Byl to pro nás nejlepší měsíc. Ale i na říjen jsme měli dostatek zakázek. Jaká bude však budoucnost, nevíme. Všechny dlouhodobé kontrakty jsou totiž pryč,“ sdělil generální ředitel Josef Macháček. Další vývoj podle něj záleží zejména na tom, jak se povede západním ekonomikám.

Rokycansko patří mezi osmačtyřicet regionů, kde v říjnu zaznamenali snížení nezaměstnanosti. Za okresem Pelhřimov, který vykazuje pokles nejvyšší (o 5,9 procentního bodu), se dostalo na druhé místo .