Velký dopravní třesk vypukne už zítra. Ačkoliv postihne značnou část našeho okresu, třeba Hlohovickým se vyhne. Nové zóny v rámci Integrované dopravy Plzeňska totiž až do této obce nedosáhnou, končí už v nedalekém Mostišti a také Vejvanově.

Dvě přilehlé vesnice Hlohovice a Vejvanov, které jsou od sebe coby kamenem dohodil, teď rozdělila zóna č. 045. Zatímco Vejvanovští mají důvod k radosti, Hlohovičtí si na další tarifní pásmo ještě musí počkat. „Jsme těsně za stanovenými hranicemi. Cestování je kvůli tomu pro nás dražší. Chystám se kombinovat předplatné z Plzeňské karty (poz. red.: zóna končí ve Vejvanově a Mostišti) a předplatné
u místního autodopravce,“ uvedla starostka Marie Pflégrová.

Do budoucna by se ale vyhlídky pro tamější obyvatele mohly změnit. „Zařazení Hlohovic do zóny čtyřicet pět je určitě předmětem jednání
s Plzeňským organizátorem veřejné dopravy. Pokud se situace dobře vyvine, v prosinci letošní roku, případně červnu příštího, do tarifu budeme také zahrnutí. Přineslo by to s sebou asi třetinové zlevnění,“ sdělil místostarosta Milan Loukota. Podobně jako Hlohovičtí si na dopravní revoluci počkají i Zbirožští.
Naopak už zítra se na novinky v přepravě těší kupříkladu Ejpovičtí. Za trasu z Plzně do rodné vísky při měsíčním předplatném ušetří 110 korun. Změna se dále nevyhne ani Rokycanům. „Jelikož pracuji v krajském městě, od prvního dubna cestou tam překročím tři pásma. Měsíčně se mi tedy jízdné prodraží o dvě stě dvacet korun,“ postěžovala si Tereza Lipenská.

Rokycansko je od zítřka rozdělené na následující zóny: č. 041 Chrást, č. 042 Rokycany, č. 043 Mirošov, č.044 Mýto a č. 045 Radnice. Měsíční předplatné v každé zóně činí 330 korun. Vydají-li se místní například do Plzně, zaplatí za každou překročenou zónu 330 korun a 440 korun přidají kvůli vnitřnímu pásmu západočeské metropole. K využití uvedených výhod je potřeba Plzeňská karta.