JANA VANÍKOVÁ

Sen sportovních fanoušků se naplnil. Semifinále hokejového mistrovství světa mezi Českou republikou a Slovenskem vylidní dnes ulice měst a obcí na Rokycansku!

Přitom zpočátku šampionát příliš nelákal. Podílel se na tom nezáživný herní systém i nepřesvědčivá vystoupení našich vyslanců. Zápasy s Rusy, Německem a především bitva proti Švédům však rozhodly o tom, že ani letos nebude Česko scházet v medailové loterii.
„Jsem optimistou. Takže restaurace Sokolovna bude otevřená nejen v sobotu, ale také v neděli na rozhodující střetnutí," předpovídá šéf zařízení v rokycanské Jiráskově ulici František Peroutka.

Také Pivnice U Chmelířů čeká na tento zápas velkou návštěvnost. „Všechna místa máme plně obsazená. Přijdou stálí návštěvníci a společně budeme fandit," informoval majitel Zdeněk Chmelíř. „Dokonce i v neděli, kdy je normálně zavírací den, máme otevřeno. Je jedno, jestli budeme hrát o třetí místo nebo
o zlato. Věřím, že fanoušci přijdou," A jak dnešní výsledek zápasu vidí? „Jsem přesvědčený, že Slovensko porazíme. Budu věřit do poslední chvíle," dodal Chmelíř.

Zvláštní příchuť má zápas pro Slováky, kteří se usadili 
v našem okrese. Rodák z Bardějova Jan Novák má v tomto duelu jasno. „Fandit budu určitě Slovensku. „Doufám, že Českou republiku v pohodě porazíme a zahrajeme si o zlatou medaili. I když se do finále nedostaneme, nebudu 
z toho smutný. Česko mám rád, ale mistrem by letos být nemuselo," zvažoval. Dalšímu Slováku původem, který žije v Rokycanech, nezáleží na tom, kdo titul letos vybojuje. „Je mi to jedno, mám to padesát na padesát. I když jsem ze Slovenska, na výsledku mi nezáleží. Vždy musí vyhrát ten lepší," je přesvědčený Ján Vaščák. „Mám rád obě dvě země stejně a výsledek mistrovství na tom nic nezmění," uzavřel.

Také mezi mladými je spousta hokejových fanoušků. Ti, kterým včerejškem skončilo maturitní martyrium, se těšili, jak si v klidu vychutnají klíčový zápas. „Ve čtvrtek jsem se ještě učil na ústní zkoušku z němčiny. Dnes večer si proto hokej vychutnám," sdělil Deníku Jakub Perlík z Hrádku. „Kvůli atmosféře, abychom si to pořádně užili, si asi půjdeme 
s kamarády někam sednout. Sledovat souboj doma u televize by nebylo ono," mínil. Dodal, že našim hokejistům věří a výsledek tipoval na 4 : 1 pro Čechy. Stejně tak jeho dědeček, hrádecký starosta Jaroslav Perlík. „Sejde se nás parta u obrazovky. Naši určitě vyhrají. Při zápasu se Švédy také chlapi v restauraci brečeli, že prohrajeme. Tvrdil jsem, že musíme klukům věřit, a povedlo se. Tvrdím to i teď," konstatoval.