Přípravné práce na přestavbě holobytů v Rokycanech, týkající se zejména vytváření provozorního sociálního zázemí, pomalu končí. Podle místostarosty Jaroslava Mráze má totiž už ve druhé polovině měsíce vypuknout vlastní přestavba.

Uskuteční se, aniž by bylo bydlení v domě přerušeno. „Není kam obyvatele přemístit, vystěhovali jsme jen dvě rodiny, ostatní byty zůstanou obsazené. Proto se vždy jeden byt zrekonstruuje, tam se přestěhují z druhého, a tak postupně dál,“ vysvětloval místostarosta. Do přestavby objektu, která je plánována na milion dvě stě tisíc, se pustí firma T-Bau 2000, která vyšla vítězně z výběrového řízení.

Přestavbou se změní velikost obytných buněk i půdorys celé stavby. Zmizí centrální chodba a dvě umývárny plus společná WC. Na úkor nich získá každý holobyt své WC, umyvadlo se studenou vodou a samostatný vchod zvenčí. Navíc dva byty přibudou, místo šesti jich má být nově osm.

Generální oprava objektu byla podle představitelů města nezbytná, vyšla by ale podle nich příliš draho. A navíc podle jejich mínění není ani záruka, jak dlouho by se stav podařilo zachovat. Přestavbou se spláchnou dvě mouchy naráz. „Takhle aspoň, když zmizí společné prostory, bude adresné, když někdo něco zlikviduje,“ vysvětloval Mráz. Dosud se totiž viníka rozbitých světel na chodbě či zničeného vybavení sociálního zařízení nedařilo nikdy vypátrat. To odpadne. Teď bude každý odpovídat za svěřený příbytek.