To mělo za následek velké zdravotní komplikace. Pro svou léčbu teď potřebuje malý bojovník pomoc veřejnosti.

Honzík se měl narodit v polovině června 2008. Svůj příchod na svět ale uspěchal a třetího března, tedy o tři a půl měsíce dřív, vykoukl na svět. „S tím samozřejmě souviselo okamžité přeorganizování dosavadního způsobu života. V té době jsme měli doma rok a půl starého syna Vašíka. Dopoledne jsme trávili čas s ním. Uvařit, nakrmit, dát spát, přivézt babičku na hlídání a jet za Honzíkem do Plzně na Lochotín," vzpomínala maminka Lenka. „Večer zpět domů, obstarat Vašíka a jít spát, abychom byli připravení na další den. Po necelých pěti měsících jsme dostali Honzíčka domů. Spolu s ním jsme si přivezli i kyslík, který ještě další půl rok potřeboval k životu," vyprávěla. Ihned poté začali rodiče s malým synem rehabilitovat. „V roce a půl byla Honzíkovi diagnostikovaná dětská mozková obrna. Když se ale přes veškeré úsilí v pohybu nic už delší dobu nedělo, změnili jsme fyzioterapeutku. Dostali jsme se k Barboře Moravcové, se kterou spolupracujeme dodnes. Honzík začal postupně lézt. Byla za tím ale spousta dřiny," konstatovala Lenka. Rodina také několikrát absolvovala lázně v Teplicích a Jánských Lázních. Dokonce s malým synem začali dojíždět do Příbrami, kde cvičí metodou TheraSuit. Při ní má Honzík na sobě speciálně vyvinutý oblek, který mu zpevňuje svalstvo. V současné době je na tom Honzík tak, že si dokáže stoupnout k opoře a dovede obcházet nábytek. Je za tím ale neustálá rehabilitace jak doma, tak i pod odborným vedením paní Moravcové," vysvětlila Lenka.

Honzíkovým dalším problémem je ale váha. Od tří let trpí alergií na lepek. V necelých šesti letech vážil pouhých 11,5 kilogramu. „Dodržujeme přísnou bezlepkovou dietu. Váha se začala zlepšovat. Jenže kvůli častým respiračním infekcím je Honzík více než často nemocný. V té době vždycky strašně hubne a trvá delší dobu, než nabere původní váhu. Z tohoto důvodu mu byl do žaludku voperovaný PEG," popsala maminka. Jedná se o hadičku, kterou chlapec dostává přes noc umělou výživu. To mu váhově velmi prospělo a rok po jeho zavedení váží skoro dvacet kilogramů.

Největší oporu má Lenka ve svém manželu Václavovi. „Vážím si ho, že situaci kolem Honzíčka ustál a nezachoval se tak, jako spousta dalších otců, kteří většinou odejdou od rodiny. Další oporou je nyní už osmiletý syn Vašík. Je pro svého brášku velkou motivací. Od malička mi s Honzíkem pomáhal. Podal plenku, nebo se ho snažil zabavit hračkami. Každý večer poslušně a bez pobízení uklízí všechny hračky, které Honzík stihne vytahat. Nikdy neslyším, že by řekl, že to nejsou jeho hračky," konstatovala Lenka.

Další obrovskou pomocí pro rodinu je osobní asistentka Míša. „Dochází za Honzíkem každý všední den. Já jsem se totiž vrátila na částečný úvazek do původního zaměstnání, kde jsem pracovala před mateřskou dovolenou. Syn si na Míšu velmi rychle zvykl. Má na něho velký vliv. Začal lépe jíst, pít a komunikovat. Cvičí s Honzíkem Vojtovu metodu a od září 2013 s ním chodí také do mateřské školy," uzavřela Lenka.

Léčba a navštěvování různých rehabilitačních center jsou velmi nákladnou záležitostí. Proto se opět Rokycanský deník rozhodl pomoci. Plastová víčka, která nyní budete nosit do naší redakce (Jiráskova 214), škol, školek nebo do Obecního úřadu v Kamenném Újezdu, budeme směřovat právě Honzíkovi Šmejkalovi z Hrádku. On si totiž také zaslouží, aby se jeho život stal daleko lehčím, než byl doposud. Všem, kdo se rozhodnou pomoci, budeme vděční. Úsměv malého chlapce bude pro náš všechny největším poděkováním!