Potvrdila to primářka interního oddělení Rokycanské nemocnice, a. s., Dana Hatlmanová. Přesto doporučuje obezřetnost. Zejména při prudkých změnách počasí – před blížící se bouřkou a podobně. „Lidé se zdravotním omezením a starší by určitě v horkách neměli pracovat venku na sluníčku. Důležitý je pro ně klidový režim bez větší námahy,“ uvedla. Doporučila také lehčí stravu a zdůraznila důležitost pitného režimu.

Pokud se jedná o úpaly a úžehy, pohotovostní ambulanci zatím nezavalily. Spíše se teď mnozí potýkají s infekty horních cest dýchacích a hlavně se zvýšil výskyt angín. To potvrzují i praktičtí lékaři.

Úpaly či úžehy nemusejí potrápit jen lidské pacienty, ale i ty zvířecí, zejména psy. „Tyto nemoci z horka způsobují u nich vážný stav. Naštěstí se nevyskytují příliš často, v naší ordinaci registrujeme tak dva až tři případy ročně,“ uvedl veterinární lékař Václav Vozák. Všem majitelům psích mazlíčků doporučuje, aby je v těchto slunných dnech převáželi ve vozidle s otevřenými okny, často je venčili a zajistili jim dostatečný přísun tekutin. „Pokud zvíře netrpí alergií, je dobré mu ve vedrech dopřát i koupel,“ dodal.

Zvýšenou péči musí nyní věnovat zvířatům i provozovatelé zverimexů. „V obchodě se snažím co nejvíce větrat, neustále doplňuji krmítka s vodou a navíc do pití přidávám vitamín C, který zvyšuje imunitu,“ sdělil Martin Hlad ze stejnojmenné Akvatery. Často své zákazníky, především majitele psů, upozorňuje, aby se snažili své zvíře udržet ve stínu a zbytečně jej nevystavovali přímému slunci.

(red)