Generálkou před velkým spuštěním do běžného provozu na 1. května prošel obecní hostinec Zvíkovce U Sluníčka. O nadcházejícím víkendu se bude jeho chod ještě dolaďovat.

Už teď ale bylo na výběr z několika hotových jídel či domácí pizzy a čepovaly se dva druhy oblíbených piv. Pro mnohé byl také rozhodujícím fakt, že hospůdka je nekuřácká!

Našli jsme ji za kostelem, v domě, který je celý obecní. Nahoře jsou dva byty, dole obchod a za ním nový hostinec. I vzhledem k vysoké míře turistického ruchu ve Zvíkovci, kde se přes rok nadšenci sjíždějící Berounku jen rojí, byl krajský úřad nakloněný žádosti místních o dotaci na úpravu pohostinství. Dostali na ni 250 tisíc a stejnou měrou nakonec přispěli ze svého. Protože ale chtějí vydláždit a i jinak pěkně upravit ještě dvůr a stodolu za ním, aby se v létě dalo příjemně posedět venku, zkusili letos Zvíkovečtí požádat o dotaci znova. Štěstí se na ně opětně usmálo. Kraj jim přiklepl 270 tisíc. „Odhadujeme, že přidáme tak 220 tisíc a budeme v úpravách pokračovat," konstatoval starosta městyse Petr Uher.

Dozvěděli jsme se rovněž, že otevřít hospůdku není vůbec snadné. Největším problém na- konec bylo sehnat zkušeného hostinského. „Podařilo se nám to až po dlouhé době. Ale posléze to přece jen klaplo a Kučerovi už si řekli své i k uzpůsobení prostor, aby co nejvíce vyhovovaly provozu," zaznělo od představitelů městyse.

Jsou si vědomí, že zařízení nyní čeká ještě dlouhá cesta hledání optimálního režimu, třeba i co se přípravy jídel týká. Předpokládají však, že kromě turistů si pro ´hotovky´ možná budou chodit i leckteří místní.

„Každopádně naostro zahajujeme v úterý a nadále bude kromě pondělků otevřeno celý týden," prozradil ještě starosta Uher.

Starousedlíci se shodují, že nová hospůdka je příjemná. „Bude navíc plnit společenskou funkci, protože místo pro pravidelné setkávání a popovídání si nám tu tak trochu chybělo," slyšeli jsme.