V úterý schválila rada města zákaz výherních automatů, a to v celém městě. Znamená to, že pokud při schůzi zastupitelstva nový zákon projde, zůstanou v Rokycanech pouze video-loterijní terminály.

V okresním městě je dvacet provozoven s osmdesáti pěti kusy výherních automatů. „Do rozpočtu města tento příjem činí zhruba tři a půl milionu korun. Peníze městu scházet budou, ale je nutné si uvědomit, co tento hazard přináší,” sdělil starosta města Vladimír Šmolík. Spousta provozoven je otevřená nonstop, což Rokycanům způsobuje řadu problémů. „Hodně těchto míst navštěvují osoby, které jsou sociálně slabé. Zneužívají dávky,” dále informoval, „ve městě se zvyšuje nepořádek, rušení nočního klidu, toxikománie, výtržnictví, jízda pod vlivem alkoholu, devastování majetku,” dodal Šmolík. „Místa, kde se hazard provozuje, také nedodržují řádnou pracovní dobu,” konstatoval.

I přesto, že by z města výherní automaty zmizely, videoloterijní terminály zůstanou. „Tyto terminály nemáme v kompetenci. Má je Ministerstvo financí České republiky. O jejich dalším provozu jednáme,” zhodnotil Šmolík.

Hostinec na Hradčanech má ve své provozovně tento druh hazardu. „K nám chodí vesměs slušní lidé. Pochybná individua tu nejsou. S nimi jsme se vypořádali. Po tomto usnesení budu muset buď část provozovny uzavřít,nebo propustit jednu sílu. Příjem z hracích automatů zaplatí téměř dva obsluhující,” sdělila majitelka hostince Ivana Šlajerová.

Herna na náměstí sousedí přímo s radnicí. „K celé věci se nebudu vyjadřovat, navíc o tom ani nevím,” sdělila majitelka provozovny Jitka Čermáková.
Na závislost na herních automatech jsme se zeptali i mezi lidmi. „Byla jsem závislá dlouhou dobu a nakonec jsem se z toho dostala. Od té doby, kdy vlastně automaty začaly. Teď už hraji jen občas a přála bych si, aby je opravdu zrušili,” informovala Helena Vekoňová. „Je to pro některý lidi velkej byznys. Ať si to klidně zrušej,” uveřejnil štamgast jedné z heren.

Smutná statistika hovoří, že Rokycany jsou na třetím místě v přepočtu automatů na obyvatele. Před nimi jsou jen Praha a Ostrava. Což podle osídlení je podstatně velký rozdíl. Rada se tedy vydala do boje proti hazardu. Návrh se bude projednávat na nejbližším zasedání zastupitelstva. O výsledcích projednávání budeme čtenáře informovat.