„Tento projekt, který jsme nazvali Den naruby, se u nás koná už potřetí. Děti to velmi baví a my jsme rádi, že si alespoň vyzkoušejí, jak není mnohdy jednoduché správně si rozvrhnout výuku a celou hodinu si udržet pozornost třídy,“ uvedla Anna Valešová, ředitelka hrádecké základní školy. Nejstarší žáci této devítiletky měli sestavený rozvrh a každou hodinu se po dvojicích střídali v učebnách. „Děti si vybraly vždy ten předmět, který je jim nejbližší,“ doplnila ředitelka.

Aleš Hyťha si třeba vybral hodinu tělesné výchovy. „Na začátku jsme měli nástup, pak rozcvičku a nyní hrajeme hru Lovec a prasátko. Když budou kluci hodní, nakonci si zahrají fotbal, florbal nebo basketbal,“ sdělil deváťák, který zastoupil učitele tělocviku Herberta Pohla. „Příprava mi zabrala asi tři hodiny, ale vymýšlet náplň mě moc bavilo,“ doplnil.

Sestavit plán výuky trvalo o něco déle Karlu Gajdzicovi. Ten totiž učil výtvarnou výchovu a informatiku. „Nejlépe se mi učilo v první a druhé třídě, kde jsou děti ještě hodné a hravé. Mezi sedmáky je to už ale horší, jsou dost nepozorní,“ svěřil se svými novými zkušenostmi.

Stejně jako každý rok zavítal do hrádecké devítiletky i mateřinky starosta města Jaroslav Perlík. Na Den učitelů popřál pedagogům mimo jiné mnoho trpělivosti a úspěšných studentů. Dámské osazenstvo učitelského sboru navíc potěšil květinou.

G. Karníková, M. Šmejkalová