„Prvně jsem daroval krev na vojně asi v roce 1983. Je to určitě potřeba, takže jsem v tom pokračoval a dokonce k tomu přivedl i svého syna a několik známých,“ vyprávěl Rudolf Šrail, který má za sebou sedmdesát odběrů.

Zatím šedesátkrát navštívil transfúzní stanici Petr Pokorný. „Začal jsem darovat krev v předvojenské autoškole, když mi bylo osmnáct let. Tehdy se tam konal nábor. V současnosti chodím na odběry třikrát až čtyřikrát do roka a pokud mi to zdraví dovolí, rád bych takto pomáhal dál,“ řekl Pokorný. Další dva muži, kterých se týkalo pondělní poděkování, mají po padesáti odběrech.

V Hrádku je nyní asi 145 aktivních dárců krve. „Odměňujeme je každý rok čestnou vstupenkou do letního kina. Dostane ji ten, kdo daroval krev alespoň desetkrát. Dárci s jubilejními odběry obdrží věcnou odměnu,“ sdělila Václava Tichá, vedoucí hospodářského odboru hrádeckého úřadu. Jako jediný z Hrádeckých má na svém kontě osmdesát odběrů Bohumil Kokojan. Ten byl oceněn v roce 2008.

Dobrovolnou činnost dárců chválí také obyvatelé a obdivují ji zejména ti, kteří z nejrůznějších důvodů pomáhat nemohou. „Moc si toho, co dělají, vážím. Sama jsem nikdy krev nedarovala a ani nevím, co mám za skupinu. Absolutně totiž nesnesu pohled na jehly ani na krev. Okamžitě omdlévám,“ svěřila se mladá žena, která se představila jako Martina Lehká.