„Verdikt jsme schválili sice až začátkem dubna, ale platí už od začátku roku 2008,“ uvedl starosta Jaroslav Perlík. Vstřícným krokem chce s kolegy přispět ke stabilizaci mladých rodin. „A mám–li být upřímný, zavedení poplatku za kojence si mi vůbec nezamlouvá,“ dodal Perlík s tím, že opatření se týká maminek, které své potomky přivedou na svět v různých zařízeních. Nemusí to být jen Rokycany, ale třeba také Plzeň či Hořovice.

Právě v okresním městě vykoukla v úterý na svět Daniela Havelková, nejmladší obyvatelka Hrádku. „Že mně odpustí poplatek za malou, to jsem netušila. Je to ale příjemné,“ neskrývala překvapení maminka. Obnos není podle jejích slov nijak závratný (při obvyklých čtyřech dnech pobytu se platba vyšplhá na 240 korun), ovšem gesto zastupitelů se jí zamlouvá.

Stejným tématem se ve středu zabývali na popud zdravotní komise také rokycanští radní. U nich ale návrh na úhradu regulačních poplatků za novorozence rodičů, kteří mají trvalý pobyt v okresním městě, neprošel.

„Ostatní kolegové mají jiný názor,“ konstatovala místostarostka Marie Hlávková s tím, že věc znovu probere s předsedou zdravotní komise Karlem Východským. „Pak bychom ji mohli předložit zastupitelům,“ dodala Hlávková. Sám Východský je proplácení poplatků za miminka, narozená rokycanským rodičům od začátku tohoto roku, podle svých slov mírně nakloněn. „Budu prosazovat, abychom o tom v komisi znovu hlasovali. Zastupitelé mohou rozhodnout jinak než radní,“ řekl.

Podle bleskového průzkumu, který Rokycanský deník uskutečnil v závěru února, další obce na Rokycansku o takové pomoci mladým rodinám spíše neuvažují. Jen starosta vísky Čilá František Hájek ji teoreticky připustil. Dodal ale, že zatím o žádné budoucí matce v obci neví.

Václav Havránek, Květa Matějovcová