„Prostředí je ve školce moc pěkné, ale s těmi okny byl už nejvyšší čas něco udělat,“ shodují se rodiče.

„Většina oken je opravdu už v havarijním stavu, vždyť pocházejí asi z roku 1930,“ podotkl starosta Jaroslav Perlík. Na výměnu všech ale město nemá. „Kvůli financím jich zatím může vyměnit jen něco přes polovinu. Stopadesátiti­sícovou dotaci jsme dostali z krajského úřadu a zhruba tři sta tisíc dodáváme sami z rozpočtu,“ upřesňoval Perlík.

Nabídkové řízení vyhrála firma Gatos, která se tím stane dodavatelem prací. Starosta akci rovněž označil jako prozatím největší v tomto roce, ačkoli plánů by bylo dost: „Nevíme, jak to bude dále s financemi, držíme se raději při zdi. I železárny propouštějí… Namísto 1800 ekonomicky činných obyvatel jich už Hrádek má jen 1400. To se pozná na daních, jde o citelný finanční pokles,“ sdělil.

Přece jenom by ale představitelé města měli rádi do podzimu vypracovaný projekt na rekonstrukci Dlouhé ulice. Je podmínkou, aby mohli dále zažádat o územní rozhodnutí, které je nutné k podání žádosti o dotaci z regionálního operačního programu. A protože ve výsledku Hrádečtí odhadují náklady na 15 milionů, jsou kvůli jejich získání ochotni teď vydat čtvrtmilion na projekt.

Pokud by jim dotace vyšla, je Hrádek připravený vzít si i úvěr, aby mohl platit za práce. I v případě přiklepnutí dotace totiž peníze obdrží, až jestli se jim dílo povede. V Dlouhé ulici je třeba položit nově sítě, zařídit veřejné osvětlení, rozšířit chodníky a rovněž vozovku a opatřit je novým povrchem. „Už dlouho nám město slibuje úpravy, máme to tu dost špatné,“ říká paní Marie.