Vesnička na rozhraní Rokycanska a Rakovnicka dala dohromady šest uchazečů. Každý z nich se však o přízeň spoluobčanů ucházel samostatně a právě to byl po rezignaci jedné zastupitelky kámen úrazu. „V takovém případě zákon neuvažuje o pozici náhradníka. Striktně se posuzuje umístění do pátého místa. Vysvětloval jsem to ostatně i vyslancům z jiných obcí, že je lepší vytvořit sdružení nebo koalici, z níž lze nekompletní sestavu případně doplnit,“ má jasno tajemník městského úřadu ve Zbiroze Pavel Vlček.

Podle našich poznatků to nově zvolená členka zastupitelstva vzdala hned 28. září. S předpokládanou variantou, že by ji nahradil dosavadní starosta Pavel Šubrt, pro něhož hlasovalo jen osm z devatenácti voličů a obsadil až šesté místo. Jenže individuální přístup ve formě nezávislé volební strany takový postup skutečně neumožňuje.

Juniorfest v roce 2019. Zlatou rafičku tehdy převzali Zdeněk Svěrák a Ondřej Vetchý.
Juniorfest zve na setkání se Semirem či předpremiéru Princezny zakleté v čase

Ustavující zasedání v polovině října bylo tudíž okleštěné o volbu starosty, jeho zástupce, zřízení výborů, odměny, atd. „Přestože jsme před volbami odsouhlasili pětičlenné zastupitelstvo, měli bychom zvážit jeho rozšíření. pak bychom takové situaci předešli,“ vyjádřila se dosavadní místostarostka Jana Helclová. Získala mandát i po 24. září a s kolegy řešila, co mohou při chodu obce do nových voleb ovlivnit. Včetně kompetencí a role nynějšího starosty, jemuž několik návštěvníků premiérového jednání poděkovalo za dosavadní činnost pro Hradiště.

V pátek 4. listopadu se zastupitelé sejdou znovu. Od devatenácti hodin v restauraci řeší rozpočtové provizorium, zálohy na energie nebo inventarizaci materiálu a závazků. věnovat se ovšem chtějí i snížení nájmu v pohostinství.

V rámci Plzeňského kraje se nové volby do obecních zastupitelstev uskuteční v sobotu 7. ledna 2023 na třech místech: v Bukové (Plzeň – jih), Cebivi (Tachovsko) a Trokavci (Rokycansko). Zda se k nim připojí Nové Ves (Plzeň – jih) a Hradiště (Rokycansko), musí rozhodnout ministr vnitra vít Rakušan.