Zkušenost ukazuje, že skutečný stav nemocnosti a ten ohlášený se v poslední době stále více liší. Pokud je to možné, lidé si totiž raději na stonání berou dovolenou. „Ani jsem nešla k lékaři. Bez nemocenské na tom budu finančně lépe,“ míní třeba Hana Škardová a není podle našeho miniprůzkumu sama. Obdobně se rodiče pokoušejí řešit i ochoření svých dětí.

Faktem je, že v některých školách panuje nemocnost veliká. Tak řečenou první vlaštovkou v řešení situace je ZŠ Mirošov. Vedení školy tam po dohodě se zřizovatelem a konzultaci s krajskou hygienickou správou vyhlásilo z důvodu rozšířené nákazy ředitelské volno. „Tento týden jsou prostě chřipkové prázdniny,“ sdělil starosta Vlastimil Sýkora. „Chceme předejít možné epidemii,“ vysvětlovala zástupkyně ředitele Honzíková.

„Školy nemají nařízené, že pokud nemocnost dětí přesáhne stanovené procento, musí vyhlásit volno. Pouze je to od ministerstva doporučené,“ informovala Spáčilová. A tak ředitelé váhají.

„My jsme momentálně v etapě návratů. Děti se začínají vracet. Bylo hůř, teď chybějí vždy tak tři – čtyři žáci ve třídách,“ informovala Renata Balejová, ředitelka ZŠ Dobřív.

Problém, jak se zachovat, zda školu zavřít či ne, řeší i největší rokycanská ZŠ – v Čechově ulici, kde se vyprazdňují třídy na druhém stupni. První stupeň je na tom z hlediska chřipkovitých viróz lépe, tam ale zase děti decimují příušnice. „Na druhém stupni nám chybí i jedenáct žáků ve třídě. Jestli ve čtvrtek a pátek bude nemocnost nadále tak vysoká, vyhlásím chřipkové prázdniny,“ sdělila ředitelka ZŠ Anna Ratajová. Navíc se zdá, že stonáním se přidají i učitelé.

Volba ani jinde není podle ředitelů jednoduchá. Na misce vah je neprobraná látka a potom i problém rodičů. Pokud si nemohou vzít další volno, zní: Kam s dětmi?

Nemocnost se ale nevyhýbá ani jiným místům, například Muzeu dr. B. Horáka. Ve středu například uvěznila doma čtyři zaměstnance.