V pohotovosti jsou mimo jiné pracovníci hvězdárny nad Rokycany: „Druhý letošní úkaz by mělo provázet téměř bezoblačné počasí,“ slibuje ředitel Karel Halíř. Na většině území České republiky bude jev viditelný pouhým okem, ovšem s pomocí moderní techniky (zejména astronomických dalekohledů) lze zážitek znásobit.

Areál je pro návštěvníky zpřístupněný od 20. do 24. hodiny. Pouze pokud by byl svatý Petr proti, končí se ve dvaadvacet hodin. Zde jsou další důležité časy.

Začátek polostínové fáze je v 18:44 hodin, Slunce zapadne v 19:01 a Měsíc vychází o sedm minut později.

Částečné zatmění Měsíce odstartuje ve 20:02 hodin, maximální fáze nastane ve 21:31 a končí přesně ve 23 hodin.

Kromě Měsíce bude na obloze k vidění napravo od oběžnice i planeta Saturn a nad jihozápadem Jupiter. Právě díky částečnému zatmění by tělesa měla být v noci mnohem lépe viditelná.

V sobotu: s předstihem zveme na 20. července od 15.32 do 23. hodin. S Očenáškem na Měsíc je akce věnovaná 50. výročí přistání prvních lidí na Měsíci a sedmdesáti létům od smrti slavného českého raketového konstruktéra a vynálezce. V jejím rámci budou mít návštěvníci možnost zúčastnit se tématicky zaměřených přednášek, soutěží, výstavy a za příznivého počasí se pochopitelně uskuteční i pozorování.