Podle Aleše Michla, analytika Raiffeisenbank, ale ještě není čas na ukvapené závěry. „Zatím máme data jen za první čtvrtletí. Byl bych proto velice opatrný s hodnocením,“ uvedl Deníku.

Na úbytek podle něho měla zřejmě vliv Česká spořitelna, která udělala změny v distribuci a prodej hypotečních úvěrů tím mohl klesnout. „První čtvrtletí bývá vždycky o něco horší a je třeba si počkat na druhé a třetí čtvrtletí, abychom mohli hodnotit,“ dodává. Úrokové sazby jsou v současnosti poměrně vysoké. O několik málo let zpátky byly nižší i o dvě procenta. Návrat do těchto úrovní ale asi nehrozí. „Jakkoliv se zdá sazba vysoká, stále je nejnižší v Evropské unii. Podle mého názoru v příštích dvanácti měsících zřejmě úrokové sazby dolů nepůjdou. Očekávám buď setrvalý stav nebo zvýšení,“ uvedl Aleš Michl.

Podle něho na úbytek hypoték neměla vliv ani hypoteční krize. U nás se totiž hypotéky nedávaly každému, tak jako ve Spojených státech. Banky si své klienty prověřovaly a stále prověřují.

Hypoteční trh v loňském roce zaznamenal třicetiprocentní nárůst. V plusových číslech by se měl udržet i letos. Odhady hovoří o deseti až dvaceti procentech.

Mít kde bydlet je pro mladé prioritou. Jen někteří situaci řeší výstavbou rodinného domu, více je však těch, kteří si raději od družstva či obce odkoupí byt do osobního vlastnictí. Rokycany už realizovaly několik vln odprodejů, v současnosti své byty nabízejí také Břasy a Strašice. Třeba v Mirošově, Zvíkovci, Hrádku i jinde zase obecní byty s přispěním státu postavili, aby udrželi mladé v místě. Hrádek však také, podobně jako Zbiroh či Mýto, Volduchy a další místa vytváří podmínky v podobě zasíťovaných parcel, aby mladí mohli stavět. I za cenu, že někdy se na tom obce podílejí společně s vybranými firmami.

„Na stavbu domu si zatím finančně netroufám, ani pro to nemáme vytvořené zázemí. Nejdřív musíme někde bydlet. Vzali jsme si proto hypotéku na získání bytu do osobního vlastnictví,“ uvedl Tomáš Slabý. „My stavěli, občas i svépomocí, ale bez pomoci rodičů a půjčky bychom to nezvládli,“ konstatoval Petr Vataha. Nový dům má i rodina Miroslavy Dlouhé. „Bez hypotéky by to nebylo myslitelné. Když sečtu svůj a manželův plat, dali bychom potřebnou částku při velkém uskrovňování dohromady tak za šestnáct – sedmnáct let. Rozhodli jsme se, že lepší bude celý život dům splácet, ale žít v příjemném prostředí,“ konstatovala majitelka novostavby.

Získat hypotéku je dnes snadnější než třeba před deseti lety. Na výběr jich bylo málo a banky byly v jejich poskytování opatrnější. Za posledních pět let se řady lidí čerpajících úvěr na bydlení rychle rozrostly a podle zástupců peněžních ústavů se zvedla i výše půjčovaných sum. Tomu napomáhají banky tím, že ve snaze rozšířit si klientelu se snaží každoročně přicházet na trh s různými novinkami.

„V březnu jsme uvedli na trh hypoteční úvěr Klasik Plus, s jehož pomocí lze financovat nákup bytu bez zajištění jinou nemovitostí. Kromě toho jsme u klasických hypoték zrušili poplatek za vyřízení,“ sdělil pro Deník Jan Bureš z Raiffeisen banky. „V prvním čtvrtletí letošního roku jsme poskytli 3 232 hypoték, což je o 35% více než ve stejném období loňského roku. Průměrná úroková sazba meziročně stoupla přibližně o 1,2%,“ uvedl s tím, že průměrná výše hypotéčního úvěru je 1 770 000 korun.

Přetrvávání záměru občanů stavět potvrzuje i agenda stavebního úřadu. „Zájem o povolení na výstavbu rodinných domků stále trvá, za posledních pět let, kdy došlo k nárůstu těchto žádostí, je jejich počet přibližně stále stejný,“ informoval tiskový mluvčí MěÚ Rokycany Jan Engler. Vloni bylo schváleno šestnáct stavebních povolení, letos zatím tři.

Vojtěch Janda, Božena Šopejstalová