„V současnosti je větší zájem o zapisování dětí do cestovního pasu otce či matky. Je to rychlejší způsob. Focení malých dětí je časově náročnější, než samotný přípis do dokladu rodiče,“ uvedl mluvčí rokycanské radnice Jan Engler. Úřednice jsou však podle něj už nyní na nejmladší žadatele nachystány. „Pro děti jsou připravené bonbóny a v kabince jsou k zapůjčení hračky,“ doplnil.

Nové opatření sice vytáhne z peněženky rodičů více korun a bude je zřejmě stát i více času, ale mělo by tak nejen podle odborníků ztížit možnost obchodu s dětmi či únosů do ciziny. „Jsem pro, aby i ti nejmenší měli svůj vlastní doklad, v němž je jejich fotografie. V dnešní době otevřených hranic by tak mohlo toto rozhodnutí zabránit trestné činnosti páchané na dětech. Podstatné však také je, aby se věnovala zvýšená pozornost kontrole těchto dokladů,“ míní Klára Vyskočilová, maminka tříletého syna, s nímž žije v Praze.

V současné době stojí cestovní pas sto korun. Pokud žádá rodič poprvé, potřebuje osvědčení o státním občanství, rodný list dítěte a svůj občanský průkaz. Jestliže už dítě mělo někdy pas vydaný, stačí přinést ten původní, jeho rodný list a občanský průkaz jednoho z rodičů.

Zápisy dětí do cestovního dokladu rodičů budou platné do 26. června 2012. Rodiče, kteří mají v pase přípis potomka, si však po tomto datu svůj doklad měnit nemusí.