„Jejich návštěvu v Čechách zastřešuje Klimatická aliance. To je parnerství mezi více než 17000 evropskými městy, obcemi a domorodými obyvateli deštných pralesů Amazonie, zaměřené na ochranu klimatu,“ uvedl starosta obce Pavel Čechura.

Členové uskupení se zavázali ke snižování skleníkových plynů a k podpoře svých partnerů v Amazonii při obnově a uchování deštných pralesů. „Z toho plyne, že se aliance zaměřuje i na využívání zdrojů a zrovnoměrnění životních příležitostí,“ informoval za organizátory akce Václav Zahradník. Projekt aliance realizuje konsorcium tří hlavních partnerů – instituce z Rakouska, Česka (z Plzně) a Slovenska. Zaštiťuje ho Evropská unie.

„Zvažujeme také připojení k tomuto spolku,“ uvedl starosta Bušovic, v nichž se zítra uskuteční jedna ze tří plánovaných zastávek hostů. Nejdříve ve čtvrtek pobesedovali s gymnazisty v Plzni na téma ekologie, pak zamířili do Prahy na setkání s představiteli Strany zelených a před dnešním odjezdem do Salzburgu míří do Bušovic.

„Mluvit chceme o činnosti spojené se životním prostředím, našich záměrech a možnostech využití solární energie. „Určitě se pochlubíme i výsadbou nové aleje spojující obce a úpravou odpočinkových míst při této cestě,“ sdělil starosta.