Od čtvrtka 1. února mohou žáci základních škol podávat přihlášky na školy střední, a mnozí z nich už se tak začínají učit. V tom, jak budou u zkoušek úspěšní, ale hraje roli i to, na kterou základní školu dítě chodilo. Jsou mezi nimi totiž velké rozdíly, jak odhalila analýza datové redakce Deníku a společnosti prijimacky.ai.

Zdroj: Deník

Data organizace Cermat z posledních pěti let ukazují, že nejlepších výsledků dosahovali v přijímacích testech na střední školy žáci devátých tříd z Prahy a Brna a jejich okolí. Obecně přitom platí, že průměrné výsledky žáků v češtině jsou lepší než v matematice. Celorepublikový průměr pro češtinu je 55,3 procenta, u matematiky je to o zhruba 14 procentních bodů méně.

Detailní výsledky, zmapované v letech 2017 až 2022, přesně a neúprosně odhalují úspěšnosti uchazečů. A co čísla znamenají? Kritériem je průměrné procento správně vyřešených úkolů z matematiky nebo českého jazyka. S tím, že číslo 50 znamená dobře zvládnutou polovinu testu.

Český jazyk
Základní škola a mateřská škola Stupno, příspěvková organizace 62,00%
Základní škola T. G. Masaryka Rokycany, příspěvková organizace 60,65%
Základní škola a Mateřská škola Hrádek, okres Rokycany 53,98%
Základní škola Karla Vokáče Strašice, okres Rokycany 53,60%
Základní škola Jižní předměstí Rokycany, příspěvková organizace 51,68%

Matematika
Základní škola T. G. Masaryka Rokycany, příspěvková organizace 48,54%
Základní škola a materská škola Stupno, příspěvková organizace 42,88%
Základní škola a Mateřská škola Hrádek, okres Rokycany 40,41%
Základní škola Karla Vokáce Strašice, okres Rokycany 38,29%
Základní škola Jižní předměstí Rokycany, příspěvková organizace 37,56%

Pokud jde o Rokycansko, máme tu více znalců mateřské řeči než počtářů. V matematice totiž na tom bylo nejlépe osazenstvo ZŠ TGM Rokycany (přes 48 procent úspěšnosti) před Stupnem (43), Hrádkem (40), Strašicemi (38) a rokycanským Jižním předměstím (38 procent). Český jazyk, to je doména Stupna (62 procent) a žebříček škol zůstává i dál stejný: ZŠ TGM (61), Hrádek a Strašice (po 54) i Jižní předměstí (52 procent).

ZŠ TGM RokycanyZŠ TGM RokycanyZdroj: MěÚ Rokycany

S medailovými pozicemi je ředitel ZŠ TGM Lukáš Rada nadmíru spokojený: „Už jen kvůli tomu, že se naši svěřenci dostali na školy, kam si přáli a budou moci lépe plnit své sny. Úspěch je to komplexní a osobně vyzdvihuji úsilí našich kantorů. Dělají ve vzdělávacím procesu maximum, a to i výrazně nad rámec svých povinností. Důležitá je rovněž motivace rodinných týmů a v neposlední řadě příprava školáků. Výsledek hřeje a dál hodláme preferovat všechny směry základního vzdělávání.“

Mateřský jazyk, to je elitní disciplina pro Stupno. „Což je určitě zásluha učitelek na prvním i druhém stupni nebo zapojení i komunikace rodičů. A vyplácí se přípravné kurzy, které uchazeči o studium navštěvují už od října,“ má jasno zástupkyně ředitelky ZŠ Radka Vokáčová.

Jak a podle čeho jsme vybírali nejlepší školy?
Co znamenají čísla u škol?
Jde o průměrné procento dobře vyřešených úkolů z matematiky nebo českého jazyka žáky na dané škole v přijímacích testech za posledních pět let. Číslo 50.00 tedy znamená, že žáci vyřešili v průměru polovinu přijímacího testu. Do výběru jsme zahrnuli všechny školy z daného okresu, které měly minimálně 20 žáků v devátých třídách, kteří dělali přijímací testy. Kvůli relevanci dat jsme se zaměřili pouze na přijímací zkoušky na čtyřletá studia (téměř 90 procent všech) a vynechali jsme přijímačky na víceletá gymnázia. Zdroj: prijimacky.ai a Cermat