KAMENEC A VÍSKY S NULOU NA KONTĚ

Žádný případ koronaviru od loňského jara ještě nezaznamenali ve dvou vesničkách nejmenšího okresu Plzeňského kraje.

Ve Vískách na jihu regionu žije šedesátka lidí. „S převahou starousedlíků, jichž je pětatřicet. Ti mladší dojíždějí za prací do Mirošova nebo do Rokycan, ale sami vidíte, že dodržují všechna stanovená pravidla,“ má jasno starostka Květa Frűhaufová o důvodech, které k nule ve statistice nakažených vedly. Na druhou stranu zastupitelé tu stále dávají přednost klasické podobě svých zasedání. I když samozřejmě opět s už dobře známými podmínkami. Tedy roušky, dezinfekce a rozestupy. Starším obyvatelům pak s ochotou nakoupí ti mladší a vše dovezou.

Nulu má ve statistice také Kamenec. Obec za Radnicemi, kde je trvale hlášeno 67 obyvatel. I tak tady přes den nějaké hloučky nepotkáte, společenský život je ochrnutý tak, jako jinde. Cesty do vesničky byly sice upravené, kromě psího štěkotu tam ale panoval naprostý klid. „Setkání s přáteli nám určitě schází. Třeba se sousedy ze Lhotky u Radnic,“ připustil starosta Ivan Zeman. Ten na rozdíl od Vísek navštěvuje úřad jen při nejnutnějších jednáních a dává přednost elektronické komunikaci.

LIBLÍNSKÝM POMOHLO OČKOVÁNÍ

Na severu okresu pak leží vedle sebe dvě obce, které naopak statistikám nakažených vévodí.

Bujesily s dřevěnou kapličkou a vodní nádrží uprostřed vesnice jsou sice proslulé spíše hasičským PRD cupem. Nadšenci ho stihli zorganizovat i v srpnu loňského roku, během rozvolnění, jenže od října registrovali nárůst nemocných. Převedeno do statistik si koronavirem prošlo už 26 procent obyvatel obce.

Ještě hůř na tom byli v Liblíně, městysi na rozhraní Rokycanska a Plzně-severu. Hrozivou statistiku mluvící o téměř 45 procentech obyvatel, kteří prodělali covid, ovlivňují především čísla z domova sociálních služeb. Právě zde se virus rozšířil v zimě nejvíc a toto období se neobešlo ani bez úmrtí v nejohroženějších věkových skupinách. „Situace se už stabilizovala a přispělo k tomu očkování na začátku týdne. Z Rokycanské nemocnice dorazil tým, který se naočkoval 119 klientů i zaměstnanců,“ uvedl jen u brány areálu ředitel Petr Kounovský.

Dostat se totiž do areálu je prakticky nemožné, protože stále platí zákaz návštěv.