Tento známý odpůrce výstavby americké radarové základny a starosta Trokavce, který uskutečnil jako první místní referendum k otázce radaru, dosud vystupoval jako nezávislý. Jako takového ho Trokavečtí zvolili také do tamního zastupitelstva.

„Až na patnáctém místě? Musel by být na prvním. Zasloužil by si, aby měl významný post. Z této pozice je nevolitelný,“ řekl Jiří Houška z Trokavce. Jeho soused Bohumil Třeška by s Neoralovou kandidaturou souhlasil, pokud starosta nepřestane s bojem proti radaru. „Já jsem ho volil jako nezávislého, snad dělá dobře,“ konstatoval Třeška s tím, že sociální demokraté by tedy měli jasně vymezit svůj postoj k základně.

Zdeněk Paul, člen rady krajské organizace Strany zelených, který zastupuje krajské zelené ve věci základny, neskrývá zklamání. „Dozvěděl jsem se to až z webu. Jestli si Neoral neuvědomuje, že ČSSD situaci s radarem připravila, tak nepochopil, kdo za tím stojí. Co může v krajských volbách z takové pozice získat? ČSSD jen využije jeho popularity. Kdyby byla seriózní, dá ho aspoň na páté místo,“ sdělil Paul, který podle svých slov uvažoval o tom, že zelení nabídnou Neoralovi na své krajské kandidátce pozici dvojky. „Nedovolil jsem si to, protože deklaroval své postavení z hlediska nezávislosti zcela výsadně,“ dodal Paul.

Sám Jan Neoral v posledních volbách hlasoval pro ODS.

Touto svou volbou je dnes Neoral zklamaný. Také nabídku sociálních demokratů podle svých slov loni na podzim třikrát odmítl. „Nakonec mě přesvědčily ohlasy z Brd, které mě vyzývaly, že nemám stát v koutě. Mají pravdu v tom, že na podzim lze v kraji odstavit dosavadní koalici, která loni v lednu radar odsouhlasila,“ vysvětlil Neoral s tím, že chce zasednout do krajského zastupitelstva proto, aby pomohl zbořit převahu pravice.

„Nemusím levici ani pravici ani kličkující strany. Ale chci bojovat proti radaru a působit proti asociálnosti této vlády ve zdravotnictví, v dopravě i v opovrhování lidmi z venkova,“ vysvětlil Neoral, kterého podle něj přesvědčovali další starostové. „Například Štítova, Rožmitálu a Jinců,“ dodal.

Ti ale takové návrhy nepotvrdili. „O tom jsme nikdy nemluvili,“ řekl rožmitálský starosta Josef Vondrášek. „Je to populární osoba a velice schopný člověk, ale měli ho dát aspoň na páté místo. Někde být musí, pokud chce mít nějaké slovo. Bude dál nezávislý, ale přitom závislý. To si musí rozhodnout sám,“ konstatoval Vondrášek.

„Já ho nevyzýval. Ze středních Čech můžeme těžko mluvit do věcí v Plzeňském kraji,“ sdělil také jinecký starosta Josef Hála s tím, že, pokud je Neoral kandidátem ČSSD, měla by tato strana zastávat v otázce radaru stejný názor. „Kdyby byl v kraji, na škodu by to nebylo,“ dodal. Starosta Štítova Václav Hudec by Neorala, ač rovněž pro něj je jeho kandidatura novinkou, podpořil. „Je pravda, že tvrdil, že chce být nezávislý. Myslím ale, že nepůjde proti svému přesvědčení,“ řekl Hudec.

Rokycanská místostarostka Marie Hlávková s Neoralovou nominací problém nemá. „Fandím všem, kdo mají chuť něco dělat. Vím, že sehnat lidi je obrovský problém,“ řekla.