„Téměř ve všech případech se jedná o letní dětské rekreace, které se konají v našem regionu už několik let. To je i jeden z důvodů, proč jsme dosud nezjistili závažné porušení hygienických norem. Byla uložena pouze jedna bloková pokuta v částce tisíc korun za nedostatky zjištěné ve stravovacím provozu,“ sdělila rokycanská hygienička Jana Hejdová.

Pracovníci hygienické stanice zaměřují své kontroly nejen na podmínky pro zajištění osobní hygieny, ubytování, zásobování vodou, stravování, ale také na zdravotní dokumentaci jak dětí, tak i dospělých. „Rodiče musí zajistit, aby děti měly před zahájením dětské rekreace veškerou potřebnou zdravotní dokumentaci. V případě, že užívají nějaké léky, tak jejich dostatečné množství. Stejně tak musí podat informace o případných alergií,“ vysvětlila Hejdová. Zdravotník tábora by měl znát všechny tyto povinnosti a vést u každého zdravotnický deník. Do něj zapisuje cokoli, co se během pobytu dítěti přihodilo. Kopie těchto materiálů pak odevzdá rodičům.

Na bezpečnost malých i velkých účastníků tábora dohlížejí také hasiči. „V loňském roce byl spuštěn počítačový program, kam aktuálně zaznamenáváme informace o konaných táborech. Uvádíme vždy přesnou lokalitu, termín konání, počty dětí a samozřejmě i kontakty na provozovatele. Pokud by došlo v daném místě například k požáru nebo záplavám, mají hasiči tyto údaje k dispozici,“ vysvětlila Hejdová.

Zejména maminky dětí, které odjíždějí na tábor poprvé nebo žijí mimo okres, žádají na hygieně informace o rekreacích. Pokud mají rodiče možnost, dají většinou na zkušenosti svých známých, nebo také hledají poznatky třeba na internetu. „Zatím děti nemám, ale tábory schvaluji. Děti alespoň nesedí doma, dostanou se do kolektivu a určitě se tam i něčemu naučí. V dnešní době internetu bych si nejspíš přečetla recenze, a pak vybrala ten vhodný,“ svěřila se čyřiadvacetiletá Valentina Batueva z Rokycan.