Ta je určená pro žáky druhých a třetích tříd. Jemu se podařilo všechny vrstevníky ale i třeťáky s přehledem nechat za sebou a vítězství se ujal dosažením plného počtu bodů!

Jirku byste mezi kamarády nijak neodlišili. Chová se jako úplně normální kluk, rád běhá po lese, kde si s kamarády postavil i bunkr, a baví ho skautská činnost. Miluje též jízdu na kole, běhá i plave. Teď to dokonce spojil a začal se věnovat triatlonu. Láká ho ale i atletika a další sportování. I jiných zájmů má ale plno, patří mezi ně přírodověda či deskové hry. To už souvisí s jeho dalším koníčkem, ba přímo koněm, a tím je řešení logických úloh. Jirka totiž patří mezi velice nadané jedince a jako s takovým s ním ve škole i pracují. Rozvíjení jeho schopností nezůstalo jen na rodině.

V tomhle směru měl štěstí. Holoubkovská škola se totiž v rámci republiky stala pilotní školou pro vzdělávání nadaných jedinců. Jirka není jediným žákem obdařeným takovými vlohami, který by ji navštěvoval. Proto se vydala speciální cestou v podpoře nadaných dětí, z čehož má prospěch i Jirka.

„Mám velikou radost, že náš žák dosáhl takového úspěchu v matematickém klání. Škola se zaměřuje na práci s nadáním, užíváme specifické formy práce, které napomáhají jeho rozvíjení," konstatovala ředitelka Iveta Vodičková.

„Jirka pracuje podle plánu přizpůsobeného jeho potřebám, zvládá spoustu práce navíc. Připravuji pro něj jiné učení," sdělila třídní učitelka Jana Šopejstalová. „Musím ale říci, že není ve třídě jediný. Pokud jde o Jirku samotného, dělá se s ním úžasně, což i pro nás, učitele, je inspirativní," podotkla pedagožka.

Mladý pán jen prostě konstatoval, že ho těžší učení baví, aspoň se nenudí. Má rád výzvy, proto třeba s oblibou řeší logické příklady. Doma ho v tom podporuje hlavně maminka Štěpánka. „Jirka má spoustu zájmů a nejvýraznější z nich je sport," uvedla. „Hlavně rád běhá a plave, teď třeba pod vedením trenéra Řezáče zvládl v bazénu za dvě hodiny čtyři a půl kilometrů. Pokud jde o běhání, s tátou se věnuje maratonům," dodala.

„Příklady v Klokanovi nebyly vůbec těžké," mínil mladý vítěz soutěže, „takové normálně počítám. Když jsou obtížnější, u nich mi pak pomáhá nakreslení obrázku," prozradil. Podotkl také, že o příklady se už doma nezajímá sám, začínají bavit i jeho čtyřletou sestru Kačenku. Protože od dvou roků drandí i na kole, zřejmě se naplno vydá ve stopách brášky.

„Škola mě baví," svěřil se, Jirka, „ale na prázdniny už se moc těším." Bude prý je mít nabité akcemi. Návrat v září do školy mu nevadí, tím spíše, že je zvědavý na pobyt v Anglii, který ho hned čeká. Se spolužáky se tam totiž v rámci školního projektu v září vydá, aby se v tomto jazyce zdokonalil.