Jako první to ve vodě s pěti stupni zkusila starostka Gabriela Stránská. Sice jen po kolena, ale i tak diváci její snahu odměnili potleskem. Výraznějšího aplausu se vzápětí dočkala trojice mladých mužů, kteří potřebovali jen plavky a zimní čepici. „Jindy bývá novoročních plavců otužilců daleko více, bohužel několik jich hned na začátku roku skolil nějaký moroburus, takže raději všichni z jejich party zůstali doma," vysvětlila starostka, která se sama počítá mezi otužilce, ponořit se do vody ale tentokrát nemohla ani ona. „Víc mi bohužel manžel s poukazem na onemocnělou partu nedovolil. Nechtěl, aby mne také něco sklátilo,“ dodala již s úsměvem. 

Zdroj: Deník/Václav Havránek

Trio otužilců, domácí Lukáš Brych a Boris Kopčák a David Kaufner z Rokycan se poprali s nevlídným počasím statečně. Zvládli několik temp a po návratu na pevný břeh se hned nehnali za teplým oblečením. „Trénuji tady zhruba dvakrát týdně a mám za to, že je to pro zdraví maximálně prospěšné," zdůraznil Lukáš.

Odměnou za výdrž ve studené vodě z rukou starostky byl půllitr se znakem obce a dvě piva. Jedno lahvové a druhé v plechovce, s nímž je čekal jeden úkol, symbolický křest patnácti tureckých višní, které byly vysazené v areálu. Přispěl k tomu dotační program tuzemského energetického gigantu. „ČEZ se kromě toho podílí na růstu ostružinovníků a malinovníků na zahradě mateřinky Kameňáček. Za finanční prostředky od Nadace ČEZ jsme velmi vděčni. Nicméně patnáctý strom jsme museli nakonec koupit ze svého, jelikož se nám těsně před výsadbou jeden ztratil neznámo kam,“ doplnila ještě starostka Kamenného Újezdu.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Zvíkovci
TOP 8 věcí, které přinesl rok na Rokycansku: Dům přírody Brd i objev ve Zvíkovci

Vysazené stromy jsou okrasným druhem s bílými květy a malými plody, které ale nejsou určeny ke konzumaci. Ve finále budou mít výšku maximálně deset metrů a korunu o průměru šesti metrů a u vodní nádrže budou zajišťovat stín pro návštěvníky areálu. Stromy zároveň poslouží i jako protihluková a protiprašná bariéra, neboť hned za plotem vede železniční trať.