Výstavba kanalizace v Borku byla včera 9. listopadudoopravdy zahájená, i když slavnostně k tomu došlo už před měsícem. Za sedm měsíců by vše mělo být hotové.

„Hlavními zhotoviteli jsou Metrostav a Eurovia a jejich zástupci slíbili, že práce nezabrzdí ani zimní období,“ informoval starosta Rokycan Jan Baloun. „Vzhledem k tomu, že o uskutečnění záměru se snažíme od roku 2003, jsem rád, že se ho podařilo dotáhnout k realizaci,“ dodal.

K prodlevě došlo tím, že původně se stavba kvůli lepšímu dotačnímu prosazení měla podávat hromadně za celý dobrovolný svazek obcí Čistá Berounka II, a tak se i projektovala. Záměr ale v roce 2006 padl a začínalo se znova. Sice opět v rámci svazku, ale až na výjimku pro každého z členů – tedy Plzeň, Domažlice a Přeštice – zvlášť. Výjimkou jsou právě Rokycany a Blovice. „Kvůli naději na výhodnější dotační financování obdržely od regionálního koordinačního ústavu evropských projektů doporučení ke společnému postupu. Jinak bychom oba na svůj projekt dostali méně,“ doplnil Baloun.

Pro kompletní odkanalizování Borku nejsou vzhledem k jeho rozložení příznivé podmínky. Bude se tedy kombinovat gravitační forma s přečerpávacími stanicemi a tlakovou kanalizací. Problém vznikl i kvůli napojení na hlavní rokycanskou kanalizaci, protože městu se nepodařilo odkoupit potřebný pozemek a bylo třeba volit finančně náročnější způsob.

Pro Borek je počítáno s 295 přípojkami. Protože novou povinností je mít kontrolní šachu do metru za plotem, zastupitelé schválili, že každý dům, který se na kanalizaci připojí, dostane na výstavbu šachty pětitisícový příspěvek.

Část lidí je spokojená s odkanalizováním obce, další jím zrovna nadšeni nejsou, protože rodinnou kapsu čeká značný výdaj. „Realizace stavby spadla do finančně složitého období,“ zaznívá.

„Musím překopat celý barák, ale zase si myslím, že výsledek bude pro nás výhodnější. Nebudu se muset obávat ucpání žumpy, ani myslet na její vyvážení,“ konstatoval Jan Šperl.

Rád je také kvůli čistotě vody Boreckého rybníka. „Ústí do něj spousta kanalizací, prakticky z oblasti celé Kukačky. Za minulého režimu totiž povolili, aby přepad z jímek šel do rybníka. Čistotě jeho vody tedy nyní obecní kanalizace jen prospěje,“ dodal.